Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1361.

Návrh

poslanců Fr. Biňovce, dr. Jos. Mareše, dr. Ivana Markoviče, Luďka Pika, J. Chalupníka a soudruhů

na změnu zákona č. 125/1927 o organisaci politické správy.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby v nejkratší době předložila osnovu zákona, kterým se mění a nově upravuje zákon č. 125/1927 ve smyslu těchto zásad:

1. Okresní a zemská zastupitelstva buďtež v celém složení volena a jmenovací právo budiž zrušeno:

2. Předsedové zemských a okresních zastupitelstev, výborů i komisí, buďtež voleni ze středu členů.

3. Kompetence a pravomoc členů okresních a zemských zastupitelstev a výborů budiž rozšířena a upravena.

4. Do agendy samosprávné buďtež přiděleny vedle všech záležitostí, vyvěrajících z činností obcí a okresů, i ty záležitosti, které byly dříve vyřizovány vrchnostensky okresními úřady a úřady politickými, které týkají se zdravotních, sociálních, kulturních, stavebních, komunikačních a živnostenských záležitostí, jakož i rozhodování v odvolacím řízení samosprávném.

5. Úředníci a zaměstnanci v okresních a zemských úřadech; kteří vyřizují shora uvedenou samosprávu, buďtež ve služebním poměru dotyčné korporace a služebně i disciplinárně podřízeni příslušným okresním neb zemským výborům.

6. Finanční hospodaření zemí a okresů budiž osamostatněno a prováděno příslušnými okresními neb zemskými výbory.

7. Budiž v době nejkratší provedeno nové teritoriální rozdělení a uspořádání okresů tak, aby to komunikačně i místně občanstvu plně vyhovovalo.

Důvody:

Správní útvary, vytvořené zmíněným zákonem, nesplnily nadějí, tím méně požadavků na ně kladených. Úřady; považujíce se jen výlučně za orgány občanstvu nadřízené nepochopily a také průběhem doby neprojevily správný smysl pro potřeby a zájmy obyvatelstva. Následkem toho stala se činnost nových těchto útvarů předmětem neustálých stížností jak se strany občanstva tak i samosprávných činovníků. Způsob úřadování okresních i zemských úřadů vyloučil úplně vzájemný dobrý poměr samosprávy k nim a vytvořil prostředí, které jest již nyní neudržitelné a nutně vyžaduje nápravy, má-li býti účel samosprávy nadále udržen.

Náprava jest nezbytná, a to v době co nejkratší, neboť jest v zájmu samosprávy, zvláště pak širokých vrstev občanských, aby beztak nepříznivé poměry ještě dále se nezhoršovaly. Činnost samosprávy musí býti obnovena na základech opravdu demokratických a občanstvu prospěšných.

V Praze, dne 8. července 1931.

Biňovec, dr. Mareš, dr. Markovič, Pik, Chalupník,

Husnaj, Jurnečková, Nový, inž. Nečas, Staněk, Stivín, Bečko, Benda, Hampl, V. Beneš, Neumeister, Seidl, Kučera, Chalupa, dr. Winter, Koudelka, Prokeš, Vácha, Klein, Srba.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP