Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1350.
Návrh
poslanců Kubače, Novotného, Rjevaje a soudruhů
na vydání zákona na potírání následků agrární krise, postihujících pracující rolníky.
Poslanecká sněmovna NSRČ se usnesla:
Zákon
ze dne............... 1931
o potírání následků agrární krise, postihujících pracující rolníky.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Rolnicí, jichž roční příjem nepřesahuje 18.000,- Kč jsou osvobozeni ode všech přímých daní.
§ 2.
Rolníkům, jichž roční příjem obnáší nejméně 18.000.- ne však více než 30.000 Kč, snižují se všechny přímé daně o 50 % současné výše.
§ 3.
Proti rolníkům, jichž roční příjem nedosahuje 18,000,- Kč zastavují se všechny daňové exekuce a všechny jich daňové dluhy se škrtají. U poplatníků, jichž roční příjem činí nejméně 50.000.- Kč jest všechny daňové dluhy, nezaplacené během jednoho měsíce, vybrati exekučně.
§ 4.
Obratová daň na všechny předměty denní potřeby lidových vrstev, daň cukerní, uhelná a daň z domácích porážek se zrušují.
§ 5.
Státní pokladna poskytne okamžitě 300 milionů Kč pro bezodkladnou sanaci na existenci ohrožených domkářů a drobných pracujících rolníků.
§ 6.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení se zpětnou platností ode dne 1. června 1931.
§ 7.
Provedením tohoto zákona pověřují se ministři financí a sociální péče.
Odůvodnění.
Agrární krise, jejíž příčina tkví v kapitalistickém výdělečném hospodářství a která proto může být odstraněna toliko současně s kapitalistickým společenským systémem, postihuje se strašlivou ostrostí pracující vrstvy rolníků. Nesčíslné existence ohroženy jsou úplným zničením, nebo dokonce již zničeny. Racionalisace a použití moderních technických vymožeností v moderních zemědělských velkopodnicích, lichva a vykořisťování finančním kapitálem, daňová a obchodní politika státu ve prospěch velkoagrárníků a finančního kapitálu zostřují tuto situaci. Rozumí se, že ani v návrhu uvedená opatření nebudou cestou z krise, která může být nalezena toliko revolučním postupem, leč přece mohla by přinésti podstatné ulehčení nesnesitelné situace postižených. Je však jasno, že žádný měšťácký parlament takových opatření neusnese, nýbrž bude pokračovati v politice vykořisťování všech pracujících tehdy, pakliže massy své požadavky neprosadí bojovným tlakem. Pracující rolníci musí tento boj vésti bok po boku a pod vedením proletariátu a jeho jediné vůdkyně, komunistické strany.
Náklady na tento zákon, které se zmenší provedením ustanovení druhého dílu § 3 a mohou být odhadnuty na tři miliardy Kč buďtež uhraženy okamžitým zvýšením přímých daní pro velkostatkáře, průmyslové velkopodnikatele, akciové společnosti, banky, finanční velmože a milionáře vůbec a dále 50%ním snížením výdajů na armádu, četnictvo a policii.
Po stránce formální navrhujeme, aby byl tento návrh přikázán výborům zemědělskému, sociálně-politickému a rozpočtovému.
V Praze, dne 10. června 1931.
Kubač, Novotný, Rjevaj,
Gottwald, Hadek, Juran, Hodinová, Kliment, Kuhn, Kopecký, Šlíwka, dr Stern, Štětka, Babel, Hruška, J. Svoboda, K. Procházka, Tyll, Barša, Steiner, Zápotocký.