Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1343.

Návrh

poslance Jul. Husnaje a soudruhů,

aby město Užhorod zařazeno bylo do skupiny míst A činovného.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vláda se vybízí, aby v nejkratší době zařadila město Užhorod do skupiny míst A činovného.

Odůvodnění.

Město Užhorod, jako hlavní město Podkarpatské Rusi dle veřejnoprávního postavení má plný nárok na to, aby bylo postaveno na roveň s ostatními zemskými městy.

Počet obyvatelstva města Užhorodu dle posledního sčítání z r. 1921 nemůže býti již směrodatným, ježto od posledního sčítání lidu uplynulo mnoho let a v důsledku rychlého vzrůstu a rozvoje města, počet obyvatelstva města Užhorodu převýšil již 30.000, následkem čehož již dle § 12 platového zákona č. 103/26 patří město Užhorod do skupiny míst B a ne výjimečně, jak jest v citovaném zákoně výjimečně stanoveno. Dle nynějšího stavu může znamenati pro město Užhorod výjimku pouze přeřazení do skupiny A, kdežto do skupiny míst B činovného patří již vlastně podle platového zákona podle počtu svých obyvatel.

V důsledku stálého a rychlého vzrůstu obyvatelstva v městě Užhorodě nynější stavební ruch není sto vyhověti bytovým potřebám, následkem čehož byty nejsou cenově pro státní a jiné veřejné zaměstnance téměř dostupny a proto většina jich, s výjimkou zaměstnanců, ubytovaných ve státních budovách, bydlí za drahé peníze bídně a nehygienicky. Při takových okolnostech výše činovného daleko nepostačuje zaměstnancům k úhradě nájemného, v důsledku čehož jsou nuceni dokládati ze služného a jiných služebních požitků, určených ku krytí ostatních životních potřeb, což snižuje jejich životní úroveň a platební schopnosti.

Veřejní zaměstnanci, jichž jest v Užhorodě asi 2.000, jsou důležitým faktorem hospodářským a jejich hmotné postavení má velký význam pro ostatní vrstvy obyvatelstva a také pro vývoj města, neboť od zvýšení činovného veřejných zaměstnanců lze očekávati zvětšení stavebního ruchu, ježto zvýšením platební schopnosti tak značné třídy obecenstva jako jsou v Užhorodě veřejní zaměstnanci, zvýší se rentabilita staveb. Mimo toho učiní se tím zadost sociální spravedlnosti, neboť zvýšení činovného odpovídalo by hospodářským poměrům.

Město Užhorod mnohem více než jiná města zemská, jež jsou ve vývoji daleko před ním a mají dostatek vlastních finančních prostředků k svému dalšímu vývoji, potřebuje této byt i nepřímé pomoci pro část svého obyvatelstva, jež jest jedním hlavním činitelem po stránce národohospodářské.

Po stránce formální navrhujeme, aby předloha tato přikázána byla výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k ústavnímu projednání.

V Praze dne 18. června 1931.

Husnaj,

Chalupa, dr. Markovič, Koudelka, Klein, Polach, dr. Mareš, dr. Macek, Tayerle, Vácha, dr. Winter, Benda, Staněk, Seidl, inž. Nečas, Jaroš, F. Svoboda, Prokeš, Jaša, Nový, Biňovec, Jurnečková, Chalupník.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP