Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1330.
Návrh
poslanců dra Františka Staňka, dra Josefa Černého, Václava Pozdílka a druhů
na urychlené poskytnutí pomoci živelní pohromou postiženým zemědělcům v okrese Rychnov nad Kněžnou a Nové Město nad Metují.
Dne 24. června t. r. po třetí hodině odpolední rozpoutala se veliká bouře nad horskými obcemi Hlinné, Osečnice a Dobré v okrese novoměstském a obcemi Svinné-Proloh, Brocná, Hraštice, Skuhrov-Rybníčky, Kvásiny a okolí v okrese Rychnov nad Kněžnou.
Bouře a krupobití trvaly více než 1 hodinu a skončeny byly průtrží mračen, čímž rozvodnily se tamní horské potoky do té míry, že v krátké době voda stoupla o více než 2 metry a vše co bylo v cestě, nejen budovy, silniční zařízení, mosty, ale také lidský život padl dravému živlu za oběs. Obec Osečnici postihlo jednak krupobití, jednak byly vodou strženy obecní mosty, poškozeny obecní cesty a hráze, kamením a nánosem zaplaveny pole i luka; v obci Hlinné stržen most přes okresní silnici k Rychnovu, odplaveno mnoho dříví z lesů; dílo zkázy dovršeno v obcích Svinném-Prolohu, Brocné, Hrašticích, Skuhrovu a Rybníčkách i Kvásinách, kde potlučena byla polní úroda, zejména žito, ječmen, krmná řepa, brambory na 90-100 %. Potok tekoucí katastrem osady Proloh-Rybníčkami a Skuhrovem rozvodnil se tak, že několik domků bylo úplně odplaveno, jiné podemlety a okresní silnice v délce několika set metrů úplně zničena, materiál odplaven a zanesena jím okolní pole, luka i vodní díla zejména ve Skuhrově.
Spousty a škody učiněné nedají se ani vypsati a hrůza, kterou tamní obyvatelé zažili, ani vylíčiti. Poněvadž pak jedná se o chudý horský kraj, jest poškození tím citelnější a proto podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby:
1. nařídila urychlené vyšetření škod příslušnými orgány za účasti místních znalců ve všech postižených obcích živelními pohromami,
2. dle výsledků šetření byla poskytnuta postiženým jednak ihned peněžitá nouzová podpora, jednak všemožné daňové úlevy, zvláště odpisy daní a vráceny byly co nejdříve všechny daňové přeplatky,
3. nařídila, aby urychleně poskytnuto bylo postiženým náhradní osivo, krmivo a jiné zemědělské nezbytnosti a aby pro jich dovoz byly sníženy dopravní tarify,
4. poskytnuta byla postiženým dle výše škod bezúročná zápůjčka na 15 let,
5. z veřejných prostředků poskytla mimořádnou výpomoc na nejnutnější opravy poškozených zemědělských budov,
6. dostatečně podpořila a urychleně zahájila nouzové práce komunikační, meliorační a regulační v postižených okresích,
7. urychleně byl ústavně projednán zákon o veřejném živelním pojištění,
8. než se tak stane, předložila návrh specielního zákona o prozatímním poskytování státní pomoci postiženým živelními pohromami.
Finanční zatížení návrhem tímto vzniklé budiž uhrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.
Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 1. července 1931.
Dr. Staněk, dr. Černý, Pozdílek,
Mašata, Teplanský, Marek, Machník, Nejezchleb-Marcha, Haupt, Blažek, Vencl, Dubický, dr. Hodža, inž. Žilka, dr. Zadina, Beran, Honzl, Jan Tůma, dr. Suchý, Kočandrle, Zeman, Bistřický, Křemen, Pelíšek.