Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období. |
4. zasedání. |
1283.
Návrh
poslanců I. Chalupy, Fr. Tomáška a soudruhů
na poskytnutí všestranné pomoci obyvatelstvu obce Skuhrova, Kvasin a přilehlých obcí, jež postiženy byly živelní pohromou.
Ve středu dne 24. června t. r. rozpoutala se mezi 3. a 4. hodinou odpolední nad obcí Skuhrovem prudká bouře provázená krupobitím, jež za krátko se proměnila v katastrofální průtrž mračen, jež rozvodnila řeku Bělou a potok Brložský do té míry, že voda v několika minutách stoupla o plné 2 m a vše co bylo v cestě dravému proudu, padlo jemu za obět. Nesmírné jsou škody na budovách, zařízení, zásobách, drobném zvířectvu a dokonce byl i utracen lidský život.
Obyvatelstvo osady Rybníčka náležející ke Skuhrovu zachránilo namnoze jen holý lidský život. Budovy byly ve svých základech odkryty a podmočeny, namnoze úplně podemlety, takže část budov ztratila úplně základ a hrozí sesutím. Jedna budova byla úplně demolována a celé zařízení proudem vod zcela odneseno. Příbytky byly všude do výše jednoho a půl metru zaplaveny vodou a tím úplně domácí zařízení zničeno, podlahy zaneseny kalem a ohroženy houbou. Velké škody se také staly na vodních dílech, zahradách, ovocném stromoví a lesích. Polní úroda kroupami byla téměř zničena, prst s polí, položených na svazích byla odplavena, luka zanesena štěrkem, takže bude léta trvati, než budou skýtati užitek.
Vedle těchto velikých škod na majetku soukromém, které jsou tím těžší, že postihly nemajetné dělníky; kteří ztrácejí tak výtěžek celé životní práce, jsou také ohromné škody na majetku veřejném. Jest to především úplné zničení okresní silnice v délce 2 km, strhání mostů, zničení vodovodů. Škoda tím větší, že tato silnice jest jediným dopravním prostředkem a bez rychlého znovu vybudování nebudou moci rolníci, ani těch žalostných zbytků letošní úrody dovézti domů.
Vylíčení této hrozné katastrofy, jež postihla chudý horský kraj není žádným způsobem přehnáno. Shoduje se úplně s přehlídkou škod, jež ihned druhého dne 25. června 1931 byla podniknuta zástupci politické správy v Rychnově nad Kněžnou. Rovněž obecní úřad za účasti odborných znalců podnikl ciferný odhad škod a došel k těmto ohromujícím číslicím:
Na budovách, zařízeních, zásobách atd. způsobeno bylo škod za Kč 738.000.-,
na silnicích ve Skuhrově, Debřeci, Nové Vsi, Slavěnce, Hrašticích, nejméně za 2 mil. Kč.
Úhrnné zničení úrody polní rovněž jest nejméně odhadnouti na 2 mil. Kč.
Tak docházíme k cifře poškozením kolem 5 mil. Kč, v chudém horském kraji, jež představuje jistě výtěžek práce celé jedné generace.
Tato pohroma vymykající se úplně z rámce obvyklých škod nemůže býti zažehnána prostředky soukromými.
Proto dovolují si podepsaní navrhnouti:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby:
1. Nařídila v obci Skuhrově, Kvasinách a přilehlých obcích urychlené vyšetření škod, živelní katastrofou způsobených.
2. Poškozenému obyvatelstvu byla ihned poskytnuta peněžitá podpora poukázáním postačující částky politické správě v Rychnově nad Kněžnou.
3. Poskytnuta byla všem těžce postiženým bezúročná dlouhodobá zápůjčka.
4. Opatřeno bylo krmivo a osivo a jiné potřeby nutné pro řádné zemědělské hospodaření postižených.
5. Odepsány byly daně z budov a pozemků.
6. Odloženy byly splátky pokud za přidělené pozemky ze záboru velkostatku stávají.
7. Byly ihned zahájeny práce s obnovením demolované okresní silnice ve Skuhrově a to soudobně s regulací potoka Brložského v dolní části, bez níž nikdy nebude silnice chráněna.
Za tím účelem jest nutno, aby ministerstvo zemědělství a veřejných prací nařídilo zemskému úřadu v Čechách bezodkladné vyšetření povolanými techn. úředníky podmínek pro vybudování silnice, regulace potoka.
Navrhujeme, aby tento návrh byl přidělen k projednání výboru zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 26. června 1931.
Chalupa, Tomášek,
inž. Nečas, Jurnečková, dr. Macek, Koudelka, Polach, Nový, Kučera, V. Beneš, Srba, Benda, Chalupník, Pik, Klein, Husnaj, Vácha, Staněk, dr. Markovič, Bečko, Biňovec, Brožík, dr. Winter.