Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1282.

Návrh

poslanců dra J. Zadiny, Honzla a druhů

na urychlené poskytnutí pomoci zemědělcům, postiženým v r. 1931 živelními pohromami na Českomoravské vysočině.

V posledních týdnech byly okresy Českomoravské vysočiny, zejména soudní okres Ledeč n. Sáz., Dol. Kralovice, Humpolec a Štoky, postiženy několikráte rozsáhlými živelními pohromami, které způsobily obrovské škody zemědělskému obyvatelstvu na jeho majetku polním i domovním. Dostavily se několikráte prudké bouře, provázené krupobitím a větrnou smrští, které v četných obcích úplně zničily nebo těžce poškodily slibnou úrodu.

V okrese Ledeč n. Sáz. jsou poškozeny nejvíce obce: Bohdaneč, Prostřední Ves, Řeplice, Dvorecko, Kotoučov, Ostrov Cyr., Pavlovice, Milanovice, Machovice, Chlístovice, Šlechtín, Chřenovice, Jedlá, Dobrá Voda, Bělá, Habrk, Souboř, Sychrov, Vrbka, Olešná, Kozlov, Zdeslavice, Tunochody, Leštinka, Čihošť, Obrvaň a některé sousední obce a osady.

V okrese Dol. Kralovice byly poškozeny zejména obce: Pertoltice, Slavošov, Hranice, Zruč, Čejtice, Arbelovice, Milošovice, Tisek, Buková, Laziště, Horka, Želivec, Dubno, Slavošov, Vepřílcov, Pravonín, Kuňovice, Chmelná, Miřetice a jiné okolní obce.

V okrese Humpoleckém byly postiženy nejvíce obce: Rápotice, Kaliště, Špeřice, Juřetice, Myslenín, Vodlovy, Krasoňov, Ústí, Dudín, Šimanov, Kalhov, Zbinohy, Skorkov a některé okolní obce.

V okresu Štoky byly poškozeny obce: Štoky, Střítež, Bedřichov, Staré Hory, Plandry, Ibrhalec, Zborná, Pávov, Něm. Šicendorf a některé k této oblasti přiléhající obce a osady.

Všeobecně jedná se o chudé horské obce, které pozůstávají většinou z malých rolníků a domkářů a které velmi často trpí různými živelními pohromami. Poslední živelní kalamity způsobily největší škody na obilí, jelikož kroupy rozbily urostlé obilí, zejména žito, avšak v obcích nejhůře postižených jsou úplně zničeny ovsy i ječmeny. Porůznu jsou těžce poškozeny též okopaniny, zejména brambory a zelenina. Značné škody byly všeobecně způsobeny vodními přívaly, které na svahovitém terénu odplavily úrodnou půdu, kteréžto škody v této horské oblasti se téměř každoročně opakují a způsobují zemědělcům nejtěžší škody. Také louky byly poškozeny zaplavením a větrná smršť způsobila rozsáhlé vývratě v lesích. V některých oblastech bylo poškozeno též ovocné stromoví a všeobecně byly nadělány veliké škody na hospodářských budovách.

Celý postižený kraj byl touto kalamitou hospodářský tak krutě poškozen, že dlouhá desetiletí bude potřebovati k odčinění těchto škod. Zejména široké vrstvy malých a středních zemědělců byly přivedeny do zoufalé situace. Současná zemědělská krise zničila rentabilitu zemědělských usedlostí, které klesají do nesnesitelného zadlužení, a nyní živelní pohromy ničí úrodu polní a tak ohrožují přímo živobytí zemědělského lidu.

A při tom nutno poukázati na to, že tyto okresy Českomoravské vysočiny jsou takřka každoročně poškozovány živelními pohromami; roku loňského prudké vichřice způsobily obrovské škody v lesích a v předcházejících letech řádilo tam rozsáhlé krupobití. A tu jest zodpovědným úkolem státu a příslušných veřejných činitelů, aby poškozeným obcím a zemědělskému obyvatelstvu byla poskytnuta s největším urychlením účinná pomoc ke zmírnění těžkých důsledků těchto živelních pohrom. Situace zemědělců jest žalostná, poněvadž jejich celoroční práce a nákladné investice jsou zmařeny, a nacházejí se před obtížnou otázkou, jak zabezpečiti živobytí na celý příští rok. Zničené pozemky bude nutno nově zorati a oseti, avšak k tomu jest potřeba peněžitých prostředků na nákup osiva. Kde byly zničeny pícniny, jsou nuceni zemědělci odprodávati dobytek a to namnoze za cen ztrátových. Tyto hospodářské důsledky živelní pohromy budou skutečně dalekosáhlé a proto jest naléhavá potřeba, aby postiženým zemědělcům byla zjednána pomoc a ochrana ve všech směrech.

Na základě vylíčení této těžké situace podávají podepsaní tento návrh:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá,

1. aby nařídila urychlené vyšetření škod prostřednictvím okresních úřadů a za účasti zemědělských znalců ve všech postižených obcích okresů Českomoravské vysočiny;

2. dále, aby podle výsledku šetření byla poskytnuta postiženým zemědělcům nouzová podpora z fondů spravovaných zemědělskou radou;

3. pro obce nejhůře postižené budiž poskytnuta okamžitá finanční výpomoc na obstarání náhradního osiva, na zakoupení potřebného krmiva aj. zemědělských potřeb a na dopravu tohoto zboží do těchto okresů budiž povoleno snížení dopravních tarifů;

4. poškozeným zemědělcům buďtež poskytnuty všemožné daňové úlevy, zejména odpisy daní a prominutí daňových nedoplatků;

5. dále buďtež učiněna opatření pro poskytnutí bezúročných zápůjček na delší dobu;

6. aby opatřena byla možnost výdělku, buďtež podporovány v této oblasti nouzové práce z veřejných prostředků;

7. za účelem zmírňování hospodářských důsledků živelních pohrom budiž postaráno zvláštním zákonem o poskytování státní pomoci poškozeným zemědělcům a zvláštním zákonem budiž umožněno levné pojišťování pro případ živelních pohrom, zejména krupobití.

Finanční zatížení, které tímto návrhem vznikne, budiž hrazeno z příslušných položek rozpočtových k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.

Po stránce formální budiž tento návrh přikázán výboru iniciativnímu, pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 26. června 1931.

Dr. Zadina, Honzl,

Beran, Křemen, Kočandrle, Machník, Jan Tůma, Skopal-Procházka, Dorič, Blažek, dr. Hnídek, Petrovič, Teplanský, Pozdílek, Stunda, Bistřický, Bečák, inž. Žilka, dr. Staněk, Mašata, Dubický, Nejezchleb-Marcha, Vencl, Kaliňák, dr. Černý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP