Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období. |
4. zasedání. |
1258.
Zpráva
výboru imunitního
o žádosti krajského soudu v Moravské Ostravě za souhlas s trestním stíháním poslance Čeňka Hrušky.
(Zločin podle §§ 81, 87 tr. z. a přestupky podle § 488 tr. z. a článku V. zákona čís. 8 ř. z. z roku 1863, 312 tr. z. a § 3 zákona o právu shromažďovacím.)
Dne 28. července 1929 přes zákaz policejního ředitelství v Moravské Ostravě na náměstí před Slezsko-Ostravským zámkem ve Slezské Ostravě shromáždil se zástup asi 100 osob a čekal na uspořádání zakázaného táboru lidu. Pojednou vystoupil posl. Hruška na hromadu písku a počal k přítomným řečniti.
Na náměstí přítomný policejní komisař dr. Ant. Baiger přistoupil ihned k němu, zakázal mu jménem zákona další řečnění s tím odůvodněním, že policejní ředitelství konání táboru zakázalo. Poslanec Hruška nedbaje upozornění mluvil dále a byl proto z nařízení uvedeného úředníka obvodním inspektorem neuniformované stráže bezpečnosti Frant. Mrštíkem a prozatímním strážníkem Klučkou znovu vyzván, aby přestal řečniti. Neuposlechl a osopil se na uvedené orgány, takže muselo proti němu býti zakročeno,
při čemž měl se dopustiti veřejného násilí podle § 81 trest. zákona na bezpečnostních orgánech Frant. Mrštíkovi a Klučkovi, později na Janu Širmerovi, osobách to v § 68 tr. z. jmenovaných, při konání vrchnostenského rozkazu a své služby v úmyslu, aby úřední jejich úkon, totiž rozpuštění táboru lidu, odvedení a zajištění jeho, byl zmařen, násilným vztažením ruky, totiž trhaje sebou, aby se policejním orgánům vyprostil, vzpíraje se nohama, mávaje rukama a uhodiv zaťatou pěstí policejního inspektora Frant. Mrštíka do levé tváře.
Imunitní výbor jednaje o tomto, došel k přesvědčení, že žádosti krajského soudu v Moravské Ostravě za vydání posl. Č. Hrušky dlužno vyhověti a navrhuje poslanecké sněmovně, aby poslanec Č. Hruška k trestnímu stíhání vydán byl.
V Praze dne 11. června 1931.
Fr. Ježek, v. r., |
Jan Tůma, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |