Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.
III. volební období. |
4. zasedání. |
1251.
Návrh
posl. L. Pika, Ant. Remeše, V. Beneše, Fr. Nového a soudr.,
ve věci škod způsobených krupobitím v západních Čechách a podpor postiženým malozemědělcům.
Slavná sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby neprodleně poskytla pomoc obyvatelstvu okresu manětínského a okolí živelní katastrofou postiženému.
Důvody:
Dne 31. května 1931 snesla se nad různými obvody našeho státu bouře spojená s krupobitím. Prozatím došly konkrétní zprávy z Klatovska a Manětínska. V těchto zprávách jsou uváděny hrozné účinky bouře a krupobití, které nad uvedenými kraji se snesly takto:
Před 2. hod. odpolední hnaly se od Zejbisu přes Čachrov nízké mraky, které se stočily přes Běšiny a snesly se nad údolí Strážova, kde vykonaly v krátké době dílo zkázy. Nejvíce bylo postiženo údolí Strážovské směrem ke Klenové a Janovicům. V tomto pruhu, od Lukavice počínaje, počaly padati kroupy, a to tak hustě, že nebylo viděti z domu do domu. Kusy ledu až 20 dkg těžkými byla zabita drůbež, zejména kuřata a housata, byla vytlučena četná okna v příbytcích i ve školní budově a četné střechy byly nejen poškozeny, nýbrž i zcela zničeny. Místnímu truhláři prorazily kusy ledu chatrnou střechu nad dílnou, kde měl natřený nábytek, střecha domku mu byla snesena a nábytek značně poškozen. Velmi značně byl také poškozen domek č. 41, náležející dělníku Matěji Svítilovi, který se musil z domku s rodinou vystěhovati. Provedené nouzové práce na úpravě silnice jsou rovněž zničeny, neboť přichystaný materiál uliční byl odnesen prudkým přívalem krup a vody, takže bude nutno značným nákladem silnici znovu budovati. Citelné škody utrpěli také domkáři v katastru obce Malonice. Neštěstí je tím větší, že se jedná o chudý kraj šumavský a o obyvatelstvo, které za normálních poměrů sotva uhájí svoji existenci.
Také postihla katastrofa okres manětinský, a to hlavně v katastru obcí Lité, Dolní Bělá, Mrtník. Dne 31. května 1931 po 3. hodině odpolední snesla se na jmenované obce spousta krup velikosti ořechu současně s průtrží mračen. Žita byla úplně rozbita, brambory a jeteliny byly jednak do země zatlučeny, jednak zaplaveny, takže celá úroda byla úplně zničena. Citelné ztráty byly také způsobeny na drůbeži a ptactvu vůbec. Neštěstí na Manětínsku je tím více hodno politování, poněvadž podobná katastrofa nastala zde v r. 1929. I v tomto případě jde o chudý kraj a drobné domkáře, kteří jsou nyní úplně zničeni a beznadějní.
Aby alespoň poněkud zmírněn byl osud postižených v západních Čechách, navrhujeme, aby podle předpisů platných zákonů dostalo se jim úlev a podpory, aby mohli zase znovu obnoviti svoji existenci a aby do postižených krajů vrátil se znovu klidný a spokojený život.
Po stránce formální navrhujeme, aby ten to návrh byl odkázán zemědělskému výboru.
V Praze, dne 2. června 1931.
Pik, Remeš, V. Beneš, Nový,
dr. Macek, dr. Mareš, Bečko, Chalupa, Jaša, Vácha, Klein, Polach, Biňovec, Hampl, Husnaj, Benda, Jurnečková, Hummelhans, Tomášek, inž. Nečas, Brodecký, Staněk, F. Svoboda.