Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1248,
Návrh
poslance dra Františka Staňka, Ludvíka Marka a druhů
na rychlé poskytnutí pomoci postiženým katastrofálním krupobitím, průtrží mračen a větrnou smrští na Náměšťsku, Třebíčsku a Moravsko-Krumlovsku.
Ve středu, dne 10. června 1931 po 17. hod. snesla se nad okresy Náměšť nad Oslavou a Třebíč katastrofální větrná smršť spojená s krupobitím a průtrží mračen. Výše škod je ohromná a nedá se pro svůj obrovský rozsah dosud přesněji zjistiti. Větrná smršť byla takové síly, že vyvracela i mohutné staleté stromy, zcela rozbořila přístavby u obytných stavení, kůlny i ploty, na mnoha místech pobořila i stodoly a obytné budovy. Ještě hůře však řádila strašlivá bouře a krupobití na polích, jež během několika málo okamžiků proměnila v pravou spoušť. Pole a louky úplně zbělely pod kroupami velikosti vlašských ořechů, které ležely ještě druhého dne ve výši 10 cm. V mnoha obcích všechny plodiny na polích byly zničeny na 100 procent, úrodná prsť s polí byla odnesena a odplavena.
Nejhůře zničením úrody úplným anebo skoro úplným byly postiženy obce Lhánice, Mohelno, Senohraby a Kladruby v okrese třebíčském. Celková výměra katastru obce Lhánic je 645 ha. Úroda jest zde ze 100 výměry úplně zničena. Škoda jen v této obci jde do sta tisíců Kč. Jen ve zdejším lese vyvrátila smršť a v půli zlámala mohutné borovice a duby na ploše několika ha. Na polích zničeno bylo všechno tak, že není ani k poznání, jaká plodina tam byla naseta nebo nasázena, Jak z prvotních šetření bylo zjištěno, všechna žita i pšenice a z 50% i ječmeny a ovsy, budou musit býti zaorány a plocha částečně bude musit býti oseta kukuřicí aby postižení měli alespoň trochu slámy a krmiva.
Zatím co ničila tato smršť úrodu ve jmenovaných okresech, přihnala se asi k 6 hodině odpolední prudká bouře nad okres Moravsko-Krumlovský, jež rovněž byla provázena strašným krupobitím. Příval krup velikosti holubího vejce byl tak prudký a mohutný, že v pravém slova smyslu rozsekal vše a vtloukl do země. Obilniny byly zničeny na 95 - 100% a nebude jich možno použití ani ke krmení. Taktéž okopaniny byly rozbity a vtlučeny do země. Ohromné škody byly způsobeny na ovocném stromoví. Utlučeno bylo kroupami i mnoho domácí drůbeže, koroptví a pod. Ve většině obcí tohoto okresu byla vytlučena okna v obytných budovách. Celý kraj poskytuje obraz zkázy. Škoda je nesmírná, jde do milionů korun. Rozpoutané živly nejhůře zasáhly tyto obce: Dobřínsko, Jamolice, Dolní Dubňany, Bohutice a Račice, kde celá úroda byla stoprocentně zničena.
Touto katastrofou byli postiženi hlavně malí zemědělci, jejichž existence by byly zničeny, nebude-li jim poskytnuta okamžitá výpomoc. Postavení postižených je zoufalé a v nynější hospodářské krisi znamená pro ně neodvratnou hospodářskou zkázu, je nutno okamžitě jim pomoci, nemají-li celé rodiny upadnouti do bídy a hladu.
Podepsaní proto navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby
1) nařídila urychlené vyšetření škod příslušnými orgány za účasti místních znalců,
2) dle výsledku šetření byla poskytnuta postiženým jednak ihned peněžitá nouzová podpora, jednak všemožné daňové úlevy, zvláště odpisy daní,
3) nařídila, by urychleně poskytnuto bylo postiženým náhradní osivo, krmivo a jiné zemědělské nezbytnosti, a aby pro jich dovoz byly sníženy dopravní tarify,
4) ústavně projednán byl s urychlením zákon o veřejném živelním pojištění.
Finanční zatížení, které návrhem tímto vznikne, budiž hrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.
Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.
V Praze, dne 12. června 1931.
Dr. Staněk, Marek,
Bistřický, Jan Tůma, Beran, Machník, Kočandrle, Pozdílek, dr. Černý, Mašata,Chloupek, Pelíšek, Vančo, Blažek, Teplanský, Petrovič, Zajíc, Skopal-Procházka, Haupt, Bečák, Nejezchleb-Marcha, Vencl.