Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1247.
Návrh
poslanců V. Knotka, B. Staška a druhů
na podporu pohořelých zemědělců obce Kyjova a Hájku.
V neděli 17. t. m. v hodinách odpoledních vypukl požár v osadě Kyjově u Hořepníka na Pacovsku. Oheň, podporován velikým vedrem a větrem rychle se rozšířil na celou osadu. Postiženým shořel veškerý majetek, uhořel i dobytek a lidé byli popáleni. Pro prudký žár nemohl se nikdo k hořícímu stavení přiblížiti.
Usedlosti byly kryty došky, tedy na záchranu nebylo lze vůbec počítati. Škoda celková je odhadnuta skromně na 350.000 Kč. Osada Kyjov čítá 6 čísel, z nichž 4 vyhořela a to úplně. Majitelům nezbylo nic než holé životy. Shořely veškeré budovy hospodářské i obytné do základu, stodoly a kolny, stroje hospodářské a veškeré nářadí, zásoby píce, obilí ku mletí a veškeré potřeby k vaření, 4 kusy hovězího dobytka, asi 8 - 10 prasat, dva psi, na 90 slepic, všechen nábytek, šatstvo, a prádlo, všechno dříví, které bylo co zásoba k palivu ve dvoře narovnané, zkrátka nezbylo jim nic (ani peřiny) než holé ruce. Hasičské sbory dostavily se v krátké době v počtu 6ti, ale nemohly nic dělat, než jen chránit zbývající jedno stavení, které bylo na blízku a hrozilo též vzplanutím.
V sobotu dne 16. května postižena byla obec Hájek u Chotěboře velikým požárem, jemuž padlo za oběť 11 stavení, přes obětavou snahu četných hasičských sborů, které se sjely až i z Přibyslavi a Něm. Brodu. Uváží-li se, že 11 stavení z celé obce lehlo popelem, není možno spoléhati, že ostatní sousedé budou s to pohořelým platnou pomoc poskytnouti. Výplata pojistek od pojišťoven trvá přece delší dobu, avšak postižení potřebují pomoci okamžitě. Je třeba urychleně začíti se stavbou, aby do žní bylo aspoň kam úrodu ukrýti, je také třeba pomoci pohořelým k rychlému opatření potřebných potravin a krmiva.
Vzhledem k uvedenému navrhují podepsaní:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby z rozpočtových prostředků určených ku podpoře krajů a občanů živelními pohromami postižených urychleně poskytla potřebnou podporu pohořelým sousedům osady Kyjova v okrese pelhřimovském a obce Hájku v okrese chotěbořském.
Z formálních důvodů navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl výboru zemědělskému.
V Praze, dne 3. června 1931.
Knotek, Stašek,
Bezděk, dr. Dolanský, Navrátil, Myslivec, Kaňourek, Roudnický, Rýpar, Šamalík, Vičánek, Vaculik, Světlík, Sedláček, Petr, dr. Nosek, dr. Mičura, dr. Novák, Janalík, Košek, dr. Daněk, Adámek, Stanislav.