Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1246.

Návrh

poslanců Františka Machníka, Josefa Kočandrle a druhů,

aby poskytnuta byla pomoc pohořelým v obci Bílově, okres Kralovice u Plzně.

V pondělí dne 15. června 1931 po 4. hodině odpolední vypukl požár v obci Bílově, okres Kralovice u Plzně, který se záhy tak rozšířil, že byly obavy, že celá obec bude zničena. Zkázonosným požárem bylo zachváceno 17 usedlostí, z nichž 12 shořelo úplně, 5 pak z veliké části. Tato ohromná požární katastrofa šířila se tak rychle, že ve třech hodinách bylo způsobeno hrozné dílo zkázy.

Přes nadlidskou a usilující práci hasičských sborů, které ochránily aspoň polovinu obce, lehlo popelem 17 usedlostí, z nichž jsou tři obecní domy. Vyhořela usedlost obecního starosty a s tím archiv, písemnosti, knihy atd. Prudký vítr roznášel oheň z jednoho stavení na druhé. Požárem zničeny nejen budovy obytné, stáje, stodoly, ale i téměř všechen inventář živý a mrtvý. Uhořelo 8 kusů hovězího dobytka, 85 kusů vepřového, 500 kusů slepic, husí atd. Při tom poraněno bylo 7 domácích osob, z nichž tři velmi vážně. Vesnička čítala 37 čísel, z nichž 17 lehlo popelem. Ze 194 obyvatel jest polovina bez přístřeší. Jest třeba tu rychlé pomoci, poněvadž jest to katastrofa ohromných rozměrů. Škoda vyšetřená četnictvem obnáší 11/2 až 2 miliony Kč.

Jelikož jedná se o chudý kraj, jest situace postižených přímo katastrofální; je vyloučeno, by tito se hospodářsky zotavili, nebude-li jim z prostředků veřejných poskytnuta pomoc.

Vzhledem k tomu navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby:

1. neprodleně nařídila úředně zjistiti výši škody způsobené požárem dne 15. června t. r. v obci Bílově;

2. poskytnuta pohořelým okamžitou nouzovou výpomoc;

3. další finanční pomocí umožnila postiženým znovu vybudovati zničená stavení a nakoupiti potřebný inventář;

4. přiznala postiženým odpisy na dlužných daních a veřejných dávkách. Finanční zatížení, pokud návrhem tímto vznikne, budiž uhrazeno z položek rozpočtových k účelu tomu určených a z úspor rozpočtových.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 17. června 1931.

Machník, Kočandrle,

dr. Staněk, Mašata, Beran, Dubický, dr. Černý, Křemen, Chloupek, Nejezchleb-Marcha, Pozdílek, dr. Kalaš, Honzl, Vančo, dr. Zadina. Teplanský, Vencl, Zajíc, inž. Žilka, Kaliňák, Petrovič, Pelíšek, Marek, Tůma Jan, Bistřický, dr. Suchý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP