Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1207.

Návrh

poslanců dra Josefa Kalaše, Otomara Bistřického, Františka Machníka, Josefa Kočandrle a druhů

na pomoc postiženým živelní pohromou.

V noci z 31. května na 1. června 1931 snesla se nad okresem Brandýs nad Labem a to obcemi: Dřízy, Hlavno a ještě v celé jiné řadě obcí katastrofální bouře, spojená s krupobitím a s větrnou smrští, takže během 1 a půl hodiny byla veškerá úroda v těchto postižených obcích úplně zničena. Zejména zničena byla zelenina, která na okrese brandýském v mnoha obcích se pěstuje a jejíž pěstění vyžaduje samo o sobě velmi značných nákladů. Byly zničeny všechny okurkové sazenice, mrkev, kedlubny, cibule a ostatní zeleniny.

Touto katastrofou byli postiženi hlavně malí zemědělci, takže kdyby jim nebyla poskytnuta okamžitá výpomoc, znamenalo by to úplné zničení jejich existencí. Okamžitá pomoc jest nutná, nemají-li celé rodiny upadnouti do bídy a hladu.

Podobně bylo již dne 28. května t. r. postiženo Třeboňsko živelní pohromou a krupobitím. Rovněž dne 31. května odpoledne postiženo bylo krupobitím, průtrží mračen a větrnou smrští Jindřichohradecko, kdež i několik hospodářských stavení bylo bleskem zapáleno. Ozimy v kraji tomto byly již v zimě plísní značně poškozeny, nyní pak byla úroda místy úplně zničena. Jelikož pak jde o chudý kraj, kde zvláště za dnešní hospodářské krise je zemědělec finančně nanejvýš ohrožen, jest zřejmo, že situace postižených je kritická, ba zoufalá; je proto nutno co nejrychleji pomoci.

Stejně postiženy byly živelní pohromou dne 31. května 1931 okresy: Klatovy, Sušice, Kašperské Hory a Nepomuk. Také tam jsou postižení zemědělci v situaci neobyčejně svízelné.

Podepsaní proto navrhují:

Poslanecká sněmovna, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby

1. nařídila urychlené vyšetření škod za účasti místních znalců;

2. dle výsledků šetření poskytnuta byla postiženým jednak ihned peněžitá nouzová podpora, jednak daňové úlevy, zvláště odpisy daní;

3. nařídila, aby urychleně poskytnuto bylo postiženým náhradní osivo, krmivo a jiné zemědělské nezbytnosti, pro jich dovoz pak sníženy dopravní tarify;

4. ústavně projednán byl zákon o veřejném živelním pojištění.

Finanční zatížení, které návrhem tímto vznikne, budiž hrazeno z položek rozpočtu k tomu účelu určených a z úspor rozpočtových vůbec.

Po stránce formální budiž návrh tento přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze dne 2. června 1931.

Dr. Kalaš, Bistřický, Machník, Kočandrle,

Jan Tůma, Křemen, Chloupek, dr. Hnídek, inž. Žilka, Zajíc, Petrovič, Kaliňák, Prokop, Skopal-Procházka, Honzl, Standa, Pelíšek, Vančo, Bečák, Nejezchleb-Marcha, Pozdílek, Mašata, Beran, dr. Staněk.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP