Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1190.

Návrh

poslanců dr. Frant. Staňka, Mašaty, Berana, dr. Štefánka, Teplanského, dr. Zadiny, Zajíce a druhů

na zřízení státního fondu elektrisačního pro finanční podporu elektrisace venkova.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ........................

o státním fondu elektrisačním pro finanční podporu elektrisace venkova.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Při ministerstvu veřejných prací zřizuje se státní elektrisační fond pro finanční podporu elektrisace venkova.

§ 2.

Státní rond elektrisační pro finanční podporu elektrisace venkova, zvaný nadále "fond", jest osobou právnickou a může samostatně nabývati práv a zavazovati se.

§ 3.

1. Prostředků fondu se použije:

a) k poskytování stavebních příspěvku místním elektrárenským družstvům nebo venkovským obcím;

b) k udělování podpor na náklady spojené s přívodem elektrické energie vysokého i nízkého napětí do venkovských obcí všeužitečným elektrickým podnikům, zřízeným ve smyslu zákona ze dne 22. července 1919, č. 436 Sb. z. a n., o státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace, nebo zákona ze dne 1. července 1921, č. 268 Sb. z. a n., jímž se doplňuje zákon předchozí. Pokud by šlo o kraje, v nichž takovýto podnik dosud zřízen není, může v případech výjimečných a zvláštního zřetele hodných udělena býti podpora i na výstavbu přívodu elektrické energie z elektráren bez práva všeužitečnosti, jde-li o zařízení v rámci soustavné elektrisace a pokud bude zjištěno, že podpora takto udělená bude též k dobru podniku všeužitečnému, který by snad později zařízení podporovaná převzal.

2. O udělení těchto příspěvků a podpor rozhoduje ministerstvo veřejných prací v dohodě s ministerstvem zemědělství na podkladě řádně doložených žádostí po vyjádření příslušné zemědělské rady a na Podkarpatské Rusi civilní správy, pokud tam nebude zřízena zemědělská rada.

3. Při udělování příspěvků a podpor tudíž v prvé řadě přihlíženo k chudým horským a hospodářsky zaostalým oblastem a ke krajům, ve kterých by se tím docílilo zvýšení zaměstnanosti a produkce zemědělské neb živnostenské.

4. Podrobné předpisy o podávání žádostí a postupu při jejich vyřizování budou vydány nařízením.

§ 4.

1. Stavební příspěvek dle §u 3, lit. a), poskytuje se na nově zřizované transformační stanice, rozvodné sítě sekundární a domovní přípojky až do výše 50% stavebního nákladu, schváleného ministerstvem veřejných prací v dohodě s ministerstvem zemědělství.

2. Podpory všeužitečným elektrickým podnikům dle §u 3, lit. b), mohou býti poskytnuty na částečnou úhradu stavebních nákladů na nově zřizované primérní přípojky k venkovským obcím až do výše 50%, v chudých horských oblastech až do výše 75% stavebního nákladu, schváleného ministerstvem veřejných prací v dohodě s ministerstvem zemědělství, prokáží-li elektrické podniky, že nemohou provésti stavbu přípojky vlastním nákladem bez trvalé hospodářské újmy.

§ 5.

Ve výjimečných a zvláštního zřetele hodných případech může ministerstvo veřejných prací v dohodě s ministerstvem zemědělství a ministerstvem financí, a pokud by šlo o podniky nevšeužitečné, též s ministerstvem obchodu, povoliti podnikům, uvedeným v §u 3. lit.), přiměřenou podporu také k částečné úhradě jiných finančních břemen, která jim vznikla nebo vzniknou za účelem usnadnění soustavné elektrisace venkovských obcí.

§ 6.

1. Fond opatřuje si potřebné peněžní prostředky:

a) z běžných příjmů (§ 7);

b) zápůjčkami (§ 8).

2. Peníz, jehož by nebylo užito v některém správním roce, bude fondu zachován a budiž uložen na úrok, který plyne do fondu. Jmění fondu lze ukládati jen u poštovní spořitelny, v československých státních papírech nebo v jiných veřejných dluhopisech, způsobilých k ukládání sirotčích peněz.

§ 7.

Jako běžné příjmy přikazují se fondu:

1. Roční dotace ze státních peněz, která se každoročně, až do r. 1941, zařadí do rozpočtu ministerstva veřejných prací v částce 50,000.000.- Kč.

3. Úrokový výnos z fondového jmění.

§ 8.

1. Fond maže si opatřiti v letech 1931 až 1941 prostředky do výše 500,000.000 Kč pro účely uvedené v §u 3 - 5, pokud by povolenými a vyplacenými podporami byly hotovosti fondu vyčerpány, zápůjčkami, zejména u zemských peněžních ústavů a u veřejnoprávních ústavů sociálně pojišťovacích.

2. Zápůjčky tyto úrokuje a umořuje fond. Za řádné placení úroku a umořovacích částek z těchto zápůjček ručí stát. Dílčí dlužní úpisy na tyto zápůjčky případně vydané mají povahu veřejného úvěru a jsou způsobilé k ukládání sirotčích peněz.

§ 9.

1. Fond je osvobozen od kolku a poplatků.

2. Jednání a listiny, kterých je třeba ku provádění všech úkolů fondu jsou prosty kolků a poplatků.

§ 10.

1. Fond spravuje v dohodě s ministrem financí a ministrem zemědělství ministr veřejných prací, který je povinen předložiti každoročně Národnímu shromáždění roční rozpočet a závěrku účtu o hospodaření fondovními prostředky v uplynulém roce a o stavu fondu k 31. prosinci. Roční rozpočet je součástí celkového státního rozpočtu a roční závěrka účtů jest součástí celkového státního závěrečného účtu.

2. Navenek zastupuje fond ministr veřejných prací, pokud jde o zápůjčky společně s ministrem financí.

3. Fond podléhá kontrole nejvyššího účetního kontrolního úřadu podle zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb. z. a n., o zřízení a působnosti nejvyššího účetního kontrolního úřadu.

Podmínkou platnosti dluhopisů vydaných fondem za účinnosti tohoto zákona jest jejich kontrasignace předsedou nejvyššího účetního kontrolního úřadu.

§ 11.

1. Při ministerstvu veřejných prací zřídí se poradní sbor pro podporu elektrisace venkova, který jest povolán podávati posudky a návrhy. Členství ve sboru jest funkcí čestnou.

2. Podrobné předpisy, zejména o počtu členy, o složení a jednání poradního sboru, vydány budou vládním nařízením. Při složení tohoto sboru bude dbáno zastoupení zemí a zájmy zemědělství, průmyslu, obchodu a živností, jakž i zájmů všeužitečných podniky elektrárenských.

§ 12.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1931. Jeho provedením se pověřují ministři financí, zemědělství a veřejných prací v dohodě s ostatními zúčastněnými ministry. - Tímto zákonem ruší se zákon ze dne 1. července 1926, č. 159 Sb. z. a n. a ze dne 28. června 1928, č. 112 Sb. z. a n.

Odůvodnění.

1. Dosavadními zákony do konce roku 1935 povolená celková částka okrouhle 196 mil. Kč pro finanční podporu elektrisace venkova byla kladně vyřízenými žádostmi obcí, družstev a všeužitečných elektrických podniků plně vyčerpána již před koncem roku 1930.

2. Nově podaných žádostí obcí a družstev jest toho času u ministerstva veřejných prací asi 850 a u jednotlivých nižších instancí nejméně 600 čili okrouhle 1.500, nehledě na nevyřízené a nově podané žádosti všeužitečných elektrických podniků o podporu na nerentabilní primérní linky.

Počítaje s průměrnou subvencí 60.000 Kč pro jednotlivou obec nebo osadu, činí potřeba k uspokojení žadatelů již nyní 90 mil. Kč. Částky na podporu nerentabilních primérních přípojek dosahují při nejmenším 15 až 20 mil. Kč.

Celková potřeba na provedenou nebo právě zahájenou soustavnou elektrisaci venkova dle již nyní podaných, ale dosud nevyřízených žádostí činí nově okrouhle 105 až 110 mil. Kč.

5. Z celkového počtu 15.400 obcí nehledě k osadám jest dosud nezelektrisováno přes 2.000 čili plných 46%. Ovšem toto procento podle různých zemí a oblastí jest daleko vyšší. Na příklad v jižních Čechách jest dosud nezelektrisovéno plných 70% obcí. Také na Slovensku a Podkarpatské Rusi jest procento zelektrisovaných obcí pranepatrné, neboť bez dobrodiní elektrisace jest dosud 5.400 obcí oproti 600 obcí zelektrisovaných. Z toho jest patrno, že úkolem soustavné elektrisace v příštích letech jest právě připojení nejchudších a nejpotřebnějších oblastí republiky.

Odhadujeme proto velmi střízlivě minimální potřebu státních podpor k celostátnímu provedení soustavné elektrisace venkova ještě na 500 mil. Kč.

V důsledku značného počtu předkládaných žádostí a při roční dotaci 35 mil. Kč, dle dosavadních zkušeností nepostačující, prodlužuje se stále doba mezi vyřízením žádosti a skutečnou výplatou subvence. U žádostí, projednaných koncem minulého roku, bude činiti již nyní mezidobí od povolené subvence a její výplatou plné tři roky. Vyřízením v ministerstvu veřejných prací, již nahromaděných 850 žádostí při nezměněné roční dotaci prodloužilo by se toto mezidobí nejméně na 4 roky. Při interkalárním úroku pouze 5%ním činí toto úrokové zatížení za čtyři roky okrouhle 20% povolené subvence. Interkalární úroky takto nepřímo velmi citelně snižují povolenou subvenci, s jejíž plnou hodnotou subvencované venkovské obce či elektrárenská družstva ve svém finančním rozvrhu úhradu investic počítají a pro schodek interkalárními úroku vzniklý nemívají pravidelně naprosto žádné úhrady.

Z těchto důvodů jeví se v zájmu venkovských obcí a družstev nejúčelnějším utvoření zvláštního státního fondu pro podporu elektrisace venkova, jemuž by se vedle každoroční dotace 50 mil. Kč v rozpočtu ministerstva veřejných psací poskytla možnost uzavírání nutných zápůjček, jichž službu úrokovou a umořovací za garancie státu obstará si fond. Jest nesporno, že v dnešní mimořádné době povolení potřebné podpory k provádění soustavné elektrisace venkova se strany státu, jest nejúčelnějším počinem parlamentu ke zmírnění výrobní krise průmyslové a nezaměstnanosti dělnictva, jakož i posílení výrobní schopnosti a soutěživosti zemědělství.

Finanční zatížení, pokud návrhem tímto vznikne, budiž kryto zařazením příslušné položky do rozpočtu, po případě přiměřeným a žádoucím jejím upravením ve státním rozpočtu; jedná se totiž toliko o novou, lepší úpravu akce, jejíž financování uložily státu již zákony č. 139 Sb. z. a n. ex 1926 a č. 112 Sb. z. a n. ex 1928, které malí býti navrženým zákonem nahrazeny.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu, pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze, dne 13. května 1961.

Dr. Fr. Staněk, Mašata, Beran, dr. Štefánek, Teplanský, dr. Zadina, Zajíc,

Marek, Skopal Procházka, Jan Tůma, Pelíšek, Vencl, Pozdílek, Petrovič, dr. Hnídek, Chloupek, Zeman, Nejezchleb-Marcha, Dorič, Kaliňák, Křemen, Honzl, Blažek, Machník, Bistřický, inž. Žilka, dr. Černý, Haupt, Bečák, Kočandrle, dr. Suchý, Vančo.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP