Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

4. zasedání.


1178.

Odpověď

ministra financí

na interpelaci poslance dra Jozefa Tiso a druhů

stran krutého vymáhání daní na Slovensku (tisk 1046).

Tvrzení interpelace, že finanční správa přijala 1500 nových berních vykonavatelů, neodpovídá skutečnosti, ježto celkový, pro finanční správu systemisovaný stav činil 602 berních vykonavatelů a resystemisací byl tento stav zvýšen na 696.

Ke všeobecnému tvrzení interpelace o hospodářské krisi a důsledcích z ní plynoucích pro finanční úřady, podotýkám, že úřednictvo finanční správy v zemi Slovenské, stejně jako i v ostatních zemích státu, je dobře obeznámeno s touto krisí a při výkonu služby podle možnosti také k ní přihlíží, zvláště když dlužník řádnou cestou včas požádá za povolení posečkání nedoplatků nebo i jejich prominutí.

Z té okolnosti, že exekuci jsou vymáhány stále ještě staré nedoplatky, je vidno, že finanční úřady postupují vůči poplatnictvu nikoliv krutě, nýbrž blahovolně; přísněji se postupuje pouze tehdy, jde-li o dlužníky liknavé, kteří zásadně opomíjejí platiti své nedoplatky bez donucovacích opatření. O blahovolném postupu finančních úřadů vůči dlužníkům svědčí konečně i to, že prodeje zabavených předmětů provádějí se jen ve zcela řídkých případech, kdy již nelze u dlužníka jinak docíliti zaplacení berní pohledávky.

K platební schopnosti a hospodářským poměrům dlužníka se však při vymáhání nedoplatků vždy přihlíží a právě proto nebyly, jak již výše uvedeno, dosud vybrány a vymoženy starší nedoplatky, stále značné výše dosahující. Mírnější postup při vymáhání není už možný, naopak bude nutno postupovati proti liknavým poplatníkům s větší přísností, neboť zejména hospodářství samosprávných svazků vyžaduje, aby staré nedoplatky byly již konečně jednou vymoženy.

K uvedeným konkrétním případům exekučního vymáhání nedoplatků v obci Bánovce nad Bebravou, podotýkám toto:

Jak provedeným šetřením bylo zjištěno, jednalo se o vymáhání jednak daňových, jednak poplatkových nedoplatků. Zájmy, provedené pro daňové nedoplatky, byly provedeny až na jediný případ již v červnu a v červenci roku 1930 a dražby byly pak vypsány až koncem ledna roku 1931 s termínem na konec února a počátek března, takže dlužníci měli dosti času postarati se buď o zaplacení nedoplatků nebo požádati o jejich poshovění, což také někteří učinili.

Že nešlo o naprostou platební neschopnost dlužníků, nýbrž v mnohých případech jen o liknavost, jest zřejmo z toho, že mnozí z exekvovaných vymáhaný dluh při exekuci zcela nebo z části také vyrovnali. Ku prodeji zabavených předmětů došlo jen ve dvou případech. Zájmy i dražby prováděl berní vykonavatel, který jest znám svým šetrným a mírným vystupováním vůči dlužníkům, takže nelze míti za to, že by i v tomto případě při výkonu služby nepostupoval šetrně a dlužníky zbytečně roztrpčoval. Z podaných žádostí poplatníků za úlevy daňové zůstaly dosud ještě čtyři nevyřízeny, jichž urychlené vyřízení jsem nařídil. Zájmy provedené pro poplatkové nedoplatky byly provedeny vesměs v březnu roku 1931 a vymáhané částky byly z převážné části také již zaplaceny; ku prodeji zabavených předmětů v těchto případech vůbec nedošlo.

Pokud pak všeobecně jde o vymáhání dlužných daní, ministerstvo financí uložilo opětovně všem podřízeným úřadům, tedy také i v zemi Slovenské, aby při něm postupovaly opatrně se vším možným zřetelem k hospodářské situaci dlužníkově a nevymáhaly exekučně více, než jest poplatník s to bez ohrožení své hospodářské síly zaplatiti.

V Praze dne 20. května 1931.

 

Ministr financí:

 

Dr. Trapl, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP