Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1161.
Návrh
poslance Josefa Adámka a druhů
na poskytnutí podpory živelní pohromou postiženým na okresu Vysoké Mýto jmenovitě v obci Doly - Hlubočice.
V úterý dne 5. května 1931 rozpoutala se bouře nad Prahou po 3. hodině odpolední, která se přesunula na český východ, kde nadělala mnoho škod. Kolem 6. hodiny večerní kraj v okolí Skutče, Luže a Nových Hradů v okresu Vysoké Mýto spadlo takové množství vody a to tak prudce a zhoubně, že není pamětníka. Mnohé chalupy musely býti vyklizeny, bylo zvoněno na poplach. Dravá voda hrozila zničiti vše, co rychle nebylo odklizeno.
Přímo katastrofálně byla poškozena obec nejubožejší z ubohých, Doly, a s ní osada Hlubočice. Je to táhlé údolí, ohraničené oboustranně strmými stráněmi, kdysi zalesněnými, ale postupně vyklučenými pilnými drvoštěpy. Přeměna na pole byla namáhavá a obsluha jejich dnes je velmi obtížná. Nelze ani vylíčiti s jak úpornou námahou, s jakou prací jest spojeno obdělávání těchto pozemků. Mrva se vynáší v putnách a k tomu účelu zvlášť zrobených nosítkách. Všecko se musí díti osobně, nositi na zádech. Orba se provádí také jen samotíhou. Dobytek se do těchto poloh ani nedostane. Pokrokovější jeden rolník pořídil si na vytahování mrvy výtah jako bývá na čerpání vody z hlubokých studní.
Spodek půdy jest opuka a na ní slabounká vrstva hlíny namáhavě a opatrně pěstěná. Vítr a déšť ji odnáší a odplavují. Takto ani neuvěřitelně opracovaná půda, skytající nepatrnou hodnotu a náhradu za námahu, opatrovaná jako oko v hlavě, jest úplně odplavena katastrofálním přívalem dne 5. května t. r. Hnojiva drahá a pracně na pole dopravená jsou pryč. Je pryč celá naděje, celé živobytí. Z malých pohorských zemědělců jsou žebráci. S pláčem se dívají na zkázu živlem způsobenou. V údolíčku jest pouze kamení, na stráních holá skála. Lidé nemají nežli oči ku pláči. Nezbylo jim nic, z čeho by mohli hájiti existenci v dnešních dobách tak těžce chráněnou.
Zvláště jsou poškozeni:
Václ. Čmelík, který na podzim 1930 převzal od matky hospodářstvíčko ve výměře 11 měr polí a trávníku. Ještě nezaplatil notáři, dávky, osivo, kolky, převodní poplatky, hnojiva atd. a takovouhle naději na výsledek práce, na který čekal, aby měl alespoň sousto chleba svoje. Jeho domek vypadá jak po potopě světa. Příval vody do domku vnikl zadem, zanechal v domku kamení a různý nános. Nános, odplavený z polí na strázních.
Jiný chudák, Fr. Kučera, číslo 5, soused prvějšího, převzal chalupu se 14 měrami pozemků, trávníku a políček na stráni rovněž minulého roku. Zůstalo mu 20.000 Kč dluhů. Tento ze zoufalství nad katastrofou ztěží byl zachráněn před zoufalstvím.
Ostatní malozemědělci nejsou na tom lépe.
Pomoc podle zákona čís. 76 jest nedostatečná zdlouhavá. Zde je třeba pomoci rychlé. Rychle vyšetřiti, rychle pomoci. Lid za dnešních poměrů různými lidmi štvaný nechápe, že stát by nemohl pomoci vydatně a rychle.
Podepsaní navrhují:
Ze státních prostředků vykoupiti celou osadu Hlubočice obec Doly v okresu Vysoké Mýto. Vykoupené pozemky zalesniti, pro jiné účely se půda nehodí a obyvatele z Hlubočic usaditi jako kolonisty na některém zabraném majetku, kde by jako pilní zemědělci prokázali schopnosti, kterých nemají všichni ti, kteří nemusí se živly a půdou tak úporně zápasiti.
Prozatím ze státních prostředků poskytnouti podpory na nejnutnější živobytí, aby lidé nezoufali hlady.
Pokud nákladů finančních se týká, navrhují podepsaní krytí úsporami ve státní správě získanými, potažmo z prostředků státních statků a lesů.
Po stránce formální navrhují podepsaní přikázati tento návrh výboru iniciativnímu, zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 15. května 1931.
Adámek,
dr. Nosek, Petr, Roudnický, Bezděk, dr. Dolanský, Šamalík, Stašek, Vaculík, dr. Novák, Knotek, Světlík, Stanislav, Janalík, Myslivec, Rýpar, Vičánek, dr. Mičura, Kaňourek, Košek, Sedláček, Navrátil.