Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1155.
Návrh
poslance Krosnáře, Haiblicka a soudruhů
na vydání zákona o opatření práce nezaměstnaným a částečně zaměstnaným dělníkům.
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne .......................... 1931
o opatření práce nezaměstnaným a částečně zaměstnaným dělníkům.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Aby byla opatřena práce nezaměstnaným a částečně zaměstnaným dělníkům ukládá se vládě, aby během jednoho roku provedla stavby domů s malými byty, nemocnic a škol za stavební cenu 1,500 mil. Kč. K úhradě těchto nákladů budiž zavedena dávka z majetku osob a kapitalistických společností, jichž jmění přesahuje půl milionu Kč. Nájemné v domech takto postavených nesmí být vyšší než činže v bytech chráněných zákonem o ochraně nájemníků.
§ 2.
Obce jsou povinny zahájiti bezodkladně všechny nouzové práce prospěšné pracujícímu lidu a za tím účelem vybírat vzestupné daně od osob, jichž roční příjem přesahuje 30,000 Kč, jakož i přirážky ke zvláštní daní výdělkové k daní rentové a k jiným daním zatěžujícím kapitalisty a to v takové výši, aby provedení nouzových prací bylo zajištěno. Těm obcím, kterým by výnos těchto daní a přirážek k provedení nouzových prací nestačil, vyplatí potřebný obnos okres, země nebo stát z výnosu zvlášť silně vzestupné dávky z přírůstku hodnoty stavebních pozemků, které jsou vlastnictvím kapitalistů a z obdobných dávek a daní zatěžujících bohaté.
§ 3.
Tento zákon nabývá účinností dnem vyhlášení a provedou jej ministři sociální péče a financí.
Odůvodnění.
Vláda, země, okresy a obce v zimě slibovaly, že na jaře budou zahájeny za miliardy Kč nouzové práce, které prý dají statisícům nezaměstnaných práci. Soc. dem., národ. soc., a ostatní fašističtí vůdcové zapřísahali pobouřené masy nezaměstnaných a omezeně pracujících dělníků, aby klidně vyčkaly jara, že prý jim sluníčko musí nutně přinést práci. Návrhy podané komunistickými poslanci ve prospěch nezaměstnaných byly buď ostatními stranami zamítnuté, anebo jsou potlačovány ve výborech (obzvláště předsedou sociálně politického výboru - soc. dem. dr. Wintrem).
Jaro je tu, ale počet dělníků nově zaměstnaných na nouzových pracech je nepatrný, zatím co podnikatelé vyhazují tisíce dalších dělníků denně na dlažbu. Nezaměstnaní přesvědčili se tedy z vlastní zkušeností, že se musí organisovat k novému bojovnému nástupu, aby si vynutili opatření práce.
Nedostává se malých bytů, nedostává se nemocnic a škol. Během jednoho roku mohlo by jich však býti postaveno nejméně za 1,500 milionů Kč. Předpokladem ovšem je, aby proletariát svým bojem prosadil zavedení dávky z majetku kapitalistů a stanovení činží v těchto malých domech na stejné výši, jako je v domech chráněných.
Obce se vymlouvají, že prý nezaměstnaným nemohou opatřiti práci, protože nemají prostředků a protože okresní úřady i ty položky, které obecními zastupitelstvy byly k tomu účelu uvolněny, škrtají. Dělnictvo musí si tedy vybojovat takovou změnu zákonů, aby obce mohly od zámožných vybírat vzestupné daně a přirážky, ale aby za to byly povinny provést ihned všechny prospěšné nouzové práce (nikoliv kasárny ap.). Těm obcím, které by přes to nemohly vybrat patřičné obnosy, musel by je ovšem dát k disposici okres, nebo kdyby ani to nebylo možné - země, resp. stát, které by si úhradu snadně našly z výnosu vzestupné dávky z přírůstku hodnoty stavebních pozemků, které jsou vlastnictvím kapitalistů a z podobných daní a dávek, zatěžujících bohaté.
Výlohy státu s provedením § 2, tohoto zákona odhadujeme asi na půldruhé miliardy Kč ročně a úhradu navrhujeme výše.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přidělen výboru sociálně politickému a rozpočtovému s tím, aby jim bylo uloženo projednání tohoto návrhu během 24 hodin.
V Praze, dne 16. května 1931.
Krosnář, Haiblick,
Babek J. Svoboda, Barša, K. Procházka, Śliwka, Juran, Hruška, Hrubý, Novotný, Zápotocký, Steiner, Kliment, Kubač, Čižinská, Dvořák, Hodinová, Rjevaj, dr. Stern, Gottwald.