Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1133.
Návrh
poslanců Františka Stanislava, J. Vičánka, V. Sedláčka a druhů,
aby byla neprodleně poskytnuta pomoc a podpora 35 rodinám obce Petrova v okresu Hodonínském postiženým katastrofálním požárem.
Dne 3. května t. r. mezi 13. a 14. hodinou při projíždění osobního vlaku na trati Kůty - Veselí n. M. vznikl od jisker lokomotivy požár a zapálil domek Anny Haraštové, vzdálený od dráhy 72 m. Oheň podporován silným prudkým větrem se tak rozšířil, že během 20 minut zachvátil 31 domků nejchudších obyvatel této obce.
Většina těchto domků vyhořela úplně do základů, takže jejich obyvatelé jen stěží zachránili holé životy. Všem postiženým shořely veškeré zásoby potravin, obilí a mouky, veškerý nábytek, vnitřní zařízení, oděv a šaty celých rodin a jejich cenné národní slovácké kroje. Dále veškeré zásoby píce, sena, slámy a dříví na otop, několik kusů vepřového i hovězího dobytka, sta kusů slepic, hus a kachen.
Mimo již uvedené shořelo malozemědělcům veškeré hospodářské nářadí a náčiní, jako vozy, brány, pluhy, sečkovice, postroje a veškeré drobné náčiní, všechno padlo dravému živlu za oběť.
Postižení jsou chudí před požárem již zadlužení malozemědělci, domkáři a dělníci.
Mnozí z nich jsou bez zaměstnání a nyní katastrofa tato dovršila jejich kritický neutěšený stav tak, že jejich početné rodiny jsou vystaveny bídě a nouzi.
Způsobená škoda přesahuje přes 1 mil. Kč a jen z malé části je kryla pojištěním.
Podepsaní proto navrhují:
Slavná poslanecká sněmovno račiž se usnésti:
Vládě se ukládá:
1.) Aby ihned poskytla potřebnou peněžní a věcnou pomoc na okamžité zmírnění nouze, ve které se pohořelí ocitli, zejména na opatření potravin a oděvů a ostatních nejnutnějších životních potřeb.
2.) Aby postiženým poskytnuta byla vydatná subvence z příslušných položek rozpočtových min. zemědělství, vnitra, sociální péče a veřejných prací na vybudování nových domků obytných a hospodářských stavení.
3.) Aby ministerstvo železnic nahradilo veškerou škodu z tohoto požáru vzniklou a dále učinilo opatření na zamezení dalších podobných škod. V této obci jest to již několikátý případ požáru zaviněný jiskrami z lokomotivy.
4.) Aby postiženým dala odepsati daně, zvláště daň důchodkovou a pozemkovou pro rok 1931 i s daní obratovou, jakož i případné daňové nedoplatky z roku 1929 a 1930.
Navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl k projednání výboru rozpočtovému se lhůtou 14 denní.
V Praze, dne 5. května 1931.
Stanislav, Vičánek, Sedláček,
Adámek, dr. Dolanský, Janalík, Kaňaurek, dr. Mičura, Stašek, Petr, dr. Nosek, Rýpar, dr. Novák, Myslivec, Knotek, Košek, Bezděk, Světlík, Navrátil, dr. Daněk, Šamalík, Vaculík, Roudnický.