Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1132.
Návrh
poslanců Jos. Knejzlíka, H. Bergmanna, B. Procházky a druhů
na zařazení města Přerova a obcí Předmostí, Dluhonic a Lověšic do skupiny B činovného státních zaměstnanců.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
"Vládě se ukládá, aby ve smyslu odst. 7. §u 12 platového zákona čís. 1031926 přeřadila město Přerov a obce Předmostí, Dluhonice a Lověšice do skupiny B činovného státních zaměstnanců."
Odůvodnění.
Podle ustanovení §u 12, odst. 5. a 7. platového zákona čís. 103/1926 je při zařazení měst a obcí do jednotlivých skupin činovného rozhodným jednak počet obyvatelstva, jednak poměry drahotní. Jak z dalšího vyplývá, je plně v tomto případě vyhověno těmto podmínkám a přísluší tedy jmenovaným obcím spravedlivé přeřazení do skupiny B činovného, spolu s městem Přerovem. Obce Předmostí, Dluhonice a Lověšice úzce souvisí zeměpisně s městem Přerovem a tvoří s ním spolu s jinými blízkými obcemi jednotný hospodářský celek, který daleko přesahuje 25.000 obyvatel.
Podle výsledku posledního sčítání lidu má Přerov s obcemi Předmostím, Dluhonicemi a Lověšicemi 25.666 obyvatel. Při tom upozorňujeme na to, že státní úřad statistický už sám uznal uvedený hospodářský celek města s výše jmenovanými obcemi a zdůraznil to tím, že při posledním sčítání lidu nařídil jednotný soupis bytů ve všech těchto obcích. Doufáme, že bude uznána závažnost tohoto úředního kroku při posuzování našeho návrhu. Zahrnutí výše jmenovaných obcí do jedné hospodářské oblasti s městem Přerovem je plně odůvodněno. Značné procento obyvatel těchto obcí tvoří zaměstnanci přerovských továren, dílen a hlavně státních drah. Nedostatek vhodných bytů v Přerově nutí je bydleti v okolních obcích, třebas životní podmínky vlivem bezprostředního sousedství města se tu projevují nepříznivě. Při tom také je upozorniti na to, že výše jmenované obce přímo s městem Přerovem sousedí, takže mezi nimi není naprosto žádná vzdálenost. Obchodníkům a živnostníkům v těchto obcích se nedaří proto, že velmi nízká nákupní síla domkářů a nižších státních a jiných zaměstnanců v obcích přivádí nízký obnos do oběhu. Dovoláváme se místních drahotních poměrů; jakož i výsledku posledního sčítání lidu, nepřehlížejíce i opatření státního úřadu statistického odůvodnili jsme svůj návrh náležitě.
Podepsaní navrhují, aby návrh po stránce formální přikázán byl výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k ústavnímu projednání.
V Praze dne 6. května 1931.
Knejzlík, Bergmann, B. Procházka,
Zeminavá, Šeba, Jos. Tůma, Stejskal, Šmejcová, Hrušovský, Mikuláš, David, Lanc, Langr, Slavíček, inž. Záhorský, Polívka, Fiala, Sladký, Richter, Špatný, Hatina, Malý.