Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1094.
Návrh poslanců Františka Seidla, Františka Staňka, Rudolfa Tayerle a druhů
na zařazení města Varnsdorfu do skupiny míst ťBŤ činovného.
Národní shromáždění republiky Československé usnáší se takto:
ťVláda se vyzývá, aby v nejkratší době vydala vládní nařízení, kterým se město Varnsdorf zařazuje ve smyslu odstavce 7. § 12. platového zákona, do skupiny míst ťB Ť činovného.
Odůvodnění:
Platovým zákonem bylo město Varnsdorf zařazeno do skupiny míst ťCŤ činovného, čímž nastalo podstatné zhoršení dřívějšího stavu a požitkové zkrácení veškerých státních a veřejných zaměstnanců v místě proto, že již před devatenácti lety byl Varnsdorf zařazen do II. místní třídy. Nižším zařazením porušena generelní zásada platového zákona i základna důvodové zprávy, které vylučují každé zkrácení požitkové oproti stavu předchozímu.
Vedle tohoto zásadního důvodu, který má vládou býti respektován, aby nebyla porušována přechodná zákonná ustanovení převodová, má město Varnsdorf všechny předpoklady, aby vláda použila zákonného zmocnění § 12. odst. 7. platového zákona a zvláštním nařízením převedla toto místo do vyšší skupiny činovného. Má-li vláda vůbec použíti tohoto zákonného zmocnění, ve smyslu zákona i úmyslu zákonodárce, je Varnsdorf nesporně na místě prvém, aby se tamním zaměstnancům právem dostalo této zákonné výhody, která znamená v praksi pouze návrat k stavu před platovým zákonem již zavedenému.
Ve Varnsdorfu jest soustředěn značný průmysl, který zaměstnává nejen místní dělnictvo i úřednictvo, ale velká část tohoto dojíždí i ze širokého okolí za zaměstnáním do Varnsdorfu a obstarává zde veškeré denní potřeby existenční pro sebe i své rodiny. Nemá tedy v místě býti rozhodným pouze počet obyvatelstva, které zde bydlí, ale rozhodným má zůstati počet lidí, kteří zde fakticky žijí a pracují, i když značná část ve Varnsdorfu nebydlí a do počtu obyvatelstva v městě započítávána není.
Samotný Varnsdorf čítá 24.000 obyvatel, takže již tímto počtem přibližuje se až těsně k hranici míst řazených platovým zákonem do skupiny míst ťBŤ, pro kterou zákon předpisuje 25.000 obyvatel. Vezme-li se v úvahu počet zaměstnanců a dělnictva denně dojíždějícího za zaměstnáním do Varnsdorfu, je zákonem požadovaný počet (včetně obyvatelstva ve Varnsdorfu) pro skupinu míst ťBŤ daleko překročen. Připočteme-li nejbližší obce, které sice s Varnsdorfem spojeny nejsou, ale jichž obyvatelstvo obstarává zde veškeré životní a existenční potřeby a vezmou-li se v úvahu pouze obce Dolní a Horní Grund (v Čechách), Velký Šanov a Seihennersdorf (v Sasku), vykazuje tento nejbližší zájmový obvod s Varnsdorfem dohromady okrouhle 45.000 obyvatel. Ve Varnsdorfu je značný počet lékařů, advokátů, úřadů, peněžních ústavů a specielních obchodů, které jsou vyhledávány obyvatelstvem širšího okolí, které se zde stravuje a obstarává své potřeby i nákupy, čímž pochopitelně ceny potřeb stoupají a s ohledem na značný místní průmysl i bezprostřední blízkost německé hranice se udržují na mnohem vyšší úrovni, než v Praze, Liberci, Jablonci n. N., Chomutově, Hradci Králové a j., kterážto města ve vyšší skupině činovného jsou zařazena.
Velký Šanov a Seifhennersdorf v Sasku jsou místa průmyslová v bezprostřední blízkosti Varnsdorfu. Říšsko-němečtí příslušníci těchto dvou větších i mnoha jiných menších obcí obstarávají své nákupy ve Varnsdorfu, uplatňujíce zde vyšší nákupní hodnotu říšské marky a poněvadž mají vyšší mzdy a platy zvyšují nesporně svými vyššími nákupy ceny životních potřeb ve Varnsdorfu. Nejen potraviny a denní potřeby, ale i prádlo, šaty, boty jsou mnohem dražší v důsledku uvedených okolností. Stejně i ceny bytů jsou značně vyšší než v jiných městech českých, do skupiny míst ťBŤ činovného zařazených.
Přesvědčivým dokladem vysoké drahoty v místě jsou úřední ťCenové zprávyŤ Státního úřadu statistického, ze kterých je patrno, že ceny veškerých poživatin i jiných denních a existenčních potřeb jsou mnohem vyšší než v ostatních městech českých a že Varnsdorf je cenově pravidelně i před městy lázeňskými.
Otázka zařazení města Varnsdorfu do skupiny míst ťBŤ činovného je plně důvodna a je velmi naléhavá. Podepsaní vyzývají proto vládu, aby co nejdříve k vyřešení této otázky přikročila a vládní nařízení vydala.
V Praze, dne 23. dubna 1931.
Seidl, Fr. Staněk, Tayerle,
Vácha, Fr. Svoboda, Polach, dr Winter, Brodecký, dr Mareš, Chalupa, Jaroš, Chalupník, Jurnečková, Nový, inž. Nečas, Remeš, Bečko, Benda, Klein, Prokeš, Pik, Jaša, Kučera.