Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1093.
Návrh
poslanců Františka Seidla, Jaroslava Kučery, Františka Svobody a druhů
na zařazení města Přerova do skupiny míst ťBŤ činovného.
Národní shromáždění republiky Československé usnáší se takto:
ťVláda se vyzývá, aby v nejkratší době vydala vládní nařízení, kterým se město Přerov zařazuje ve smyslu odstavce 7, § 12, platového zákona do skupiny míst ťBŤ činovnéhoŤ.
Odůvodnění:
Podle ustanovení § 12, odst. 5, a 7, platového zákona jest při zařazení měst a obcí do jednotlivých skupin činovného rozhodným jednak počet obyvatelstva, jednak drahotní poměry. Jak z dalšího vyplývá, vyhovuje město Přerov plně těmto zákonným podmínkám a přísluší mu tedy spravedlivé přeřazení do skupiny ťBŤ činovného. Přerov zeměpisně souvisí a to dosti úzce s obcemi: Předmostím, Dluhonicemi a Lověšicemi, s nímž má podle sčítání lidu z roku 1930 dohromady 25,666 obyvatelů, Se všemi obcemi však, které tvoří s městem Přerovem souvislý hospodářský celek a to s obcemi jíž uvedenými a dále s Kozlovcemi, Bochořem, Horní Moštěncí a Újezdcem přesahuje 28,000 obyvatel.
Přerov již v době vydání vládního nařízení čís. 136/1928, kterým byly četné obce přeřazeny do vyšších stupnic činovného, vyhovoval podmínkám přeřazení. Měl s obcemi zeměpisně a hospodářsky souvisejícími přes 25,000 obyvatel. I poměry drahotní odůvodňovaly při srovnání s jinými městy toto přeřazení. Byl však pominut.
Značné procento obyvatel všech okolních obcí tvoří zaměstnanci přerovských továren a dílen, hlavně však železnic. Nedostatek vhodných bytů nutí tyto městské zaměstnance bydleti v okolních obcích. Kromě toho také vysoké přirážky k daním, všechny dávky a poplatky obecní brání jim nastěhovati se do města. Patří tedy správně tito zaměstnanci k přerovskému obyvatelstvu. Je-li tedy podmínkou přeřazení do vyšší stupnice činovného, aby několik obcí s týmiž poměry drahotními tvořilo jeden hospodářský celek je podmínka tato jistě splněna.
V Praze, dne 23, dubna 1931.
Seidl, Kučera, Fr. Svoboda,
dr Winter, Vojta Beneš, Vácha, Prokeš, Pik, Klein, dr Mareš, Nový, Jurnečková, Remeš, Chalupník, inž. Nečas, dr Macek, Neumeister, Jaroš, Fr. Staněk, Polach, Bečko, Chalupa, Brodecký.