Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1059.
Návrh
poslanců J. Kučery, Fr. Svobody, J. Polacha a soudruhů
na poskytnutí pomoci obyvatelstvu střední a severozápadní části země Moravskoslezské, postiženému živelní katastrofou.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
1. Vládě se ukládá, aby učinila vhodná opatření, aby obyvatelstvu střední a severozápadní části země Moravskoslezské postiženému živelní pohromou dostalo se po zjištění škod účinné pomoci, zvláště pak vrstvám sociálně nejslabším,
2. aby urychleně zahájeny byly regulační práce všech řek a jejich přítoků ve zmíněném území,
3. aby již před léty projektovaná údolní přehrada u Otaslavic a pak projektované údolní přehrady na severozápadní Moravě byly konečně vybudovány, resp. aby s přípravnými pracemi ihned se započalo.
Odůvodnění.
Kraje střední a severozápadní části země Moravskoslezské byly v noci na pondělí dne 23. března t. r. postiženy velkou živelní katastrofou. Prudké jarní deště a průtrže mračen rozvodnily četné řeky a říčky, které vystoupily až 2 m nad normál. Prudké přívaly vod prorvaly hráze i břehy a zaplavily celé krajiny. Vzniklé škody nejsou dosud zjištěny, ale jsou veliké. Nejenom na polích, ale i na staveních, silnicích a cestách. Na polích odplavena byla místy ornice, zničeny ozimy a obdělaná půda. Četné zahrady jsou úplně zpustošeny.
Rada obcí byla zaplavena, obytná stavení poškozena a i zbořena, stodoly a chlévy zaplaveny, dobytek a domácí drůbež utopena a odplavena.
Mezi okresy nejvíce postiženými touto živelní pohromou jest okres Vyškov a Prostějov. Na Vyškovsku opětně nejvíce městečko Ivanovice na Hané, kde prudké přívaly vod rozvodněné říčky Hané poškodily a pobořily přes 50 obytných a hospodářských stavení. Úplně zbořen byl dům, v němž nachází se dělnický konsum ťBudoucnostŤ, kde škoda obnáší na Kč 200.000.-. Na okrese prostějovském mezi nejvíce postižené obce uvádíme: Otaslavice, Kobeřice, Hradčany, na okrese přerovském Víceměřice, Dobromilice, Vrchoslavice, Mořice a jiné.
Také škody na Vyškovsku způsobené povodněmi jdou do milionu. Ve Vyškově odhadují se škody na Kč 800.000, v Topolanech na Kč 100.000, v Dědicích na Kč 150.000, v Ivanovicích na Hané na půl milionu Kč. To jsou obce, kde povodně řádily nejvíce. Ale i v ostatních níže položených místech na Vyškovsku byly způsobeny škody, jež v jednotlivých obcích dosahují až Kč 50.000 a více. Všem těmto obcím bude třeba poskytnouti pomoc, aby škody způsobené povodní mohly býti co nejdříve napraveny. Kromě toho bude nutno započíti brzo s úpravou řeky Hané, alespoň v místech, kde je řeka nejnebezpečnější.
Rovněž na Olomoucku rozvodněná řeka Morava s přítoky Bystřičkou a Trusovkou způsobily mnoho škod. Stejně tak je tomu v okrese litovelském a zábřežském.
Jest to v krátké době necelých šesti měsíců již druhá živelní katastrofa, která postihla tyto kraje.
Jelikož škody jdou do značných obnosů a mezi postiženými nachází se veliký počet dělníků, živnostníků a malorolníků, jest třeba rychlé pomoci.
Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru zemědělskému a rozpočtovému.
V Praze dne 26. března 1931.
Kučera, Fr. Svoboda, Polach,
Husnaj, Jurnečková, Koudelka, Pik, Jaša, Biňovec, Nový, Benda, Klein, dr. Mareš, V. Beneš, inž. Nečas, Vácha, Seidl, Brožík, Chalupa, Prokeš, Tayerle, Chalupník, Staněk.