Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1056.
Návrh
poslanců H. Bergmanna, Al. Tučného, B. Procházky a druhů
na zařazení obcí Chřibské, Horní Chřibské, Krásného Pole a Dolní Chřibské do skupiny míst C činovného.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby ve smyslu odst. 7 § 12 platového zákona č. 103/26 přeřadila obce Chřibskou, Horní Chřibskou, Krásné Pole a Dolní Chřibskou do skupiny C činovného státních zaměstnanců.
Odůvodnění.
Jmenované obce mají každá svoji obecní správu, Chřibská 1600 obyvatel, Dolní Chřibská 1474 obyvatel, Horní Chřibská 1030 obyvatel, Nová Chřibská 528 obyvatel a Krásné Pole 696 obyvatel.
Drahotní poměry v místě a okolí, jak možno vyšetřiti, jsou velmi nepříznivé. Drahota, jaká panuje v některých městech varnsdorfského okresu je veliká, větší než ve velkých městech v Praze, Ústí n. L., Děčíně, Podmoklech a j.
Chřibská jest výletním místem, východiskem turistů do Jetřichovic, Hřenska a Česko-saského Švýcarska a bývá i v létě i v zimě hojně navštěvována turisty z Československa a z Německa a tím se jen drahotní poměry velmi zhoršují.
Nikde v pohraničí není tak draho, jako zde. Státní zaměstnanci, kteří zde v pohraničí žijí mezi Němci z poměrně malé gáže, velmi strádají a jsou oproti kolegům ve vnitrozemí citelně poškozováni. O tom též svědčí fakt, že nikdo nechce zde dlouho zůstati a snaží se všemožně přesídliti na jakékoliv místo ve vnitrozemí. Zvláště ženatí zaměstnanci s dětmi odcházejí po čase zhusta na místa ve vnitrozemí a tím ubývá české škole dětí a Češi ztrácejí velký počet hlasů v obcích. Na místa ženatých pak bývají dosazováni zaměstnanci svobodní, často i Němci.
Všichni zde ustanovení zaměstnanci nejen poctivě vykonávají své povinnosti, spadající do různých resortů státní služby, ale též vykonávají vlastenecké práce vůči československému státu.
Jsou činnými jak v obranné Jednotě Severočeské, tak i ve všech českých spolcích a pomáhají tak svou prací zdárně k rozvoji češství v pohraničí.
Mají tedy hraničáři - státní zaměstnanci a učitelé větší povinnosti, nežli zaměstnanci ve vnitrozemí; není však pro ně žádného nadlepšení, naopak, žijí v horších životních poměrech, o 30 až 50 % dráže.
Podepsaní navrhují, aby návrh tento byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání.
V Praze dne 26. března 1931.
Bergmann, Tučný, B. Procházka,
Hatina, Slavíček, Jos. Tůma, dr. Moudrý, inž. Záhorský, Vaněk, Richter, David, Kneizlík, dr. Stránský, Sladký, Polívka, Šmejcová, Fiala, Stejskal, dr. Patejdl, Mikuláš, Šeba, Tykal, Lanc, Netolický, Hrušovský.