Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
4. zasedání. |
1055.
Návrh
poslanců Ferd. Richtra, Fr. Langra, J. Knejzlíka, C. Malého a druhů
na poskytnutí pomoci obyvatelstvu v povodí řeky Hané, postiženému povodní.
V noci z 22. na 23. března 1931 byly postiženy některé kraje Moravy těžkou pohromou povodňovou, zejména utrpěly obce v poříčí řeky Hané, Topolany, Dědice a zejména Vyškov a Ivanovice n. H. Následkem prudkého a dlouho trvajícího deště v neděli dne 22. března, který rozpustil masy sněhu na Drahanské vysočině, rozvodnila se řeka Haná a vylila se z břehů, které na některých místech prorazila a zaplavila nejbližší okol% Škody, způsobené v uvedených obcích, sáhají do sta tisíců a milionů. Nejvážnější jsou ve Vyškově a v Ivanovicích. Voda zaplavila byty a provozovny někde na několik metrů vysoko, podemlela a strhla zdi, takže několik domků ve Vyškově a v Ivanovicích je vůbec zničeno, u jiných pak poškodila základy a zdivo, takže jim hrozí sesutí a v každém případě jsou vážně poškozeny.
Stejná pohroma postihla část obyvatelstva v Šlapanicích (Brno-venkov) a potoků ve Žďárné a Valchově na Boskovicku, Kojetínsku a Prostějovsku.
Neštěstí je tím krutější, že stihla namnoze obyvatelstvo chudé a nezaměstnané dělnictvo. Je nutna rychlá a účinná pomoc, aby bezprostřední následky pohromy byly odčiněny a zmírněny, je nutno mimo to zjistiti příčiny katastrofy a podle nich učiniti opatření, aby v budoucnu takovým neštěstím mohlo býti zabráněno. Podrobný výkaz škod zašle vládě republiky Československé zemský úřad v Brně, který v dohodě s okresním úřadem ve Vyškově a se správami postižených obcí provádí potřebná šetření.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
1. Vládě republiky Československé se ukládá, aby okamžitě uvolnila přiměřenou částku peněžní na okamžitou podporu pro obyvatelstvo postižené katastrofou a pro záchranné a restaurační práce.
2. Práce potřebné k nápravě škod buďtež považovány za nouzové práce v zájmu veřejném a ministerstvo sociální péče nechť z toho důvodu je podporuje podle zásad o produktivní péči o nezaměstnané.
3. Ministerstvu sociální péče se ukládá, aby na postižené katastrofou pamatovalo zvýšeným přídělem z akce stravovací.
4. Ministerstvu financí se ukládá, aby pro rok 1930 a 1931, pokud jde o postižené, odepsalo daně, po případě je prominulo, event. od vymáhání těchto daní poshovělo. Týká se to zejména daně domovní a daně pozemkové.
5. Ministerstvu zemědělství se ukládá, aby v dohodě s ostatními kompetentními činiteli zahájilo jednání a připravilo práce k regulaci a úpravě řeky Hané, zejména v okolí postižených obcí a měst.
V Praze dne 26. března 1931.
Richter, Langr, Knejzlík, Malý,
B. Procházka, Fiala, Stejskal, Jos. Tůma, Slavíček, Hatina, dr. Patejdl, Mikuláš, Hrušovský, Lanc, Zeminová, Šmejcová, Sladký, Polívka, dr. Stránský, Špatný, Šeba, David.