Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
Původní znění.
972.
Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
972.
Překlad.
Naléhavé interpelace
poslance N. Sedorjaka a soudruhů
ministrovi spravedlnosti
o zabavovací praxi užhorodského státního zastupitelství.
V čísle 2 - 3 časopisu "Holos žiťťa" zabavila censura od prvního až do posledního písmene níže uvedený článek:
"Proč se nás daňová břemena zvětšují, ale v Čechách a na Moravě snižují?
Domáháme se energičtěji, aby ihned byly zastaveny všechny daňové exekuce.
I buržoasie doznává, že na Podkarpatí jest větší hlad a bída, než v jiných zemích Československa. Zde jsou pracující zemědělci více zničeni agrární krisí než jinde. Nepřihlížejíc k tom, vláda agrárníků a sociálfašistů neslýchaně zvyšuje daně pracujícího obyvatelstva Podkarpatí, zatím co se daně v Čechách a na Moravě snižují. Naši čtenáři vědí, že se daňová břemena v naší zemi za 12 let 12 krát zvýšila. V r. 1919 platili jsme úhrnem 9 milionů daní a pro rok 1931 nás nutí, abychom zaplatili až 10 milionů. V téže době v Čechách zvýšily se daně pouze 4 krát, a na Moravě jen 2 krát.
Toho zřejmě vidíme, že v Čechách a na Moravě, kde není ještě taková bída jako u nás, zvýšila se daňová břemena za 12 let 4- až 6 krát méně než na Podkarpatí. Ačkoliv jsou tam zemědělci zámožnější, buržoasie se neodvažuje ukládati jim tak velikých daňových břemen, jako nám, koloniálním otrokům. Ba ještě více, zatím co u nás daňová břemena stále rostou, v Čechách a na Moravě se zmenšují. Tak na příklad od r. 1925 do r. 1961 daňová břemena na Podkarpatí vzrostla na 24 miliony Kč, a v téže době snížily se daně v Čechách na 32 milionů Kč, na Moravě snížily se daně až na 36 milionů Kč.
.Proč v naší zemi asi 60.000 nezaměstnaných dostává úhrnem 50.000 Kč měsíční podpory, a v Čechách a na Moravě nezaměstnaní ve 190 okresech dostávají stále podporu z tak zvané "vyživovací akce"? Proč se našim pracujícím zemědělcům ukládají mnohem větší daňová břemena, než v jiných zemích republiky? Proč za peníze, exekucemi vydřené z pracujícího obyvatelstva, česká a "naše" buržoasie dává nám na každých 700 lidí jednoho četníka, zatím co v Čechách jeden četník připadá pouze na každých 1340 lidí? Proč za naše peníze zakládají nám v našich ukrajinských obcích české školy a naše děti buď jsou nuceny učiti se panské řeči nebo zůstati bez vyučování?
Považuje snad česká buržoasie Podkarpatí za svou kolonii a nás za koloniální otroky: nebo snad pracující lidé v Čechách a na Moravě dovedou lépe bojovati za své zájmy?
Pracující zemědělci. Podkarpatí nesmějí dále snášeti toho, aby česká buržoasie za pomoci "naší" domácí ukládala nám daňová břemena jako otrokům v koloniích. Musíme energičtěji zahájiti boj proti daňovému útisku, proti národnímu utiskování. Mobilisujme v každé obci hromadně demonstrace k notářským úřadům, aby ihned byly zastaveny všechny daňové exekuce. Jen hromadnými demonstracemi přinutíme buržoasii, aby splnila naše požadavky, aby v našich obcích nebylo již ani jediné exekuce.
Zároveň zahajme boj, aby pracujícím byly škrtnuty daňové nedoplatky a aby chudí zemědělci byli osvobozeni od placení daní a dluhů."
Poněvadž v tomto článku se jen konstatují fakta a čísla ze státních rozpočtů, táží se podepsaní:
Hodlá-li pan ministr zastaviti takovou konfiskační praxi?
V Praze, dne 13. února 1931.
Sedorjak,
Čižinská, Major, Dvořák, Hodinová, Vallo, Zápotocký, Tyll, Kuhn, Śliwka, Novotný, Kubač, Kopecký, Krosnář, dr. Stern, Steiner, Štětka, Hadek, Gottwald, Kliment, Höhnel.