Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931.

III. volební období.

3. zasedání.


931.

Naléhavá interpelace

poslanců Gottwalda, Kuhnové, Štětky, Steinera, Majora, Sedorjaka, Śliwky a soudruhů

vládě

o - - střílení četnictva do dělníků v Duchcově a o bodákovém útoku v Aši.

Dne 3. února 1931 táhl zástup nezaměstnaných, hladových a bezbranných z Ledvic do Duchcova demonstrovat za chléb a práci. Četníci uzavřeli cestu - - vystřelili desítky ostrých ran do dělníků, takže 5 bylo zastřeleno a 4 těžce raněni.

V Aši podnikli četníci bodákový útok na bezbranné nezaměstnané a 100 z nich ranili.

Už den před tím vyhrožoval ministerský předseda dělníkům jménem všech ministrů, kteří vládní prohlášení spolupodepsali, policejním a četnickým "pořádkem". Všechen měšťácký, sociálně demokratický a národně socialistický tisk vyzýval vládu k nejostřejšímu postupu proti proletariátu. - - - - O tom svědčí také - - postup okresních úřadů, policie a četnictva v ostatních místech severních Čech, kde hladoví nezaměstnaní - -, bylo do nich tlučeno pendreky a kolbami, byly na ně podnikány bodákové útoky, byli hromadně zatýkáni (mezi mnohými jinými také senátor Stránský a poslanec Haiblick) a týráni.

Tak, páni ministři; pane ministře sociální péče a spravedlnosti, dáváte dělníkům místo chleba - olovo, tak vypadá vaše sociální péče a spravedlnost.

Ptáme se pánů ministrů:

Proč dali příkaz, aby bylo stříleno do hladových, bezbranných nezaměstnaných, žádajících chléb a práci?

Myslí snad, že bodákem a olovem odstraší nezaměstnané a ostatní dělnictvo, kterému přece nic jiného nezbývá než jít na ulice nebo umřít hladem?

Odpoví okamžitě na tuto naši interpelaci nebo se zas nadále budou - - skrývat?

V Praze dne 5. února 1931.

Gottwald, Kuhn, Štětka, Steiner, Major, Sedorjak, Śliwka,

Juran, Kubač, Čižinská, K. Procházka, Novotný, Kliment, Hrubý, Barša, Dvořák, J. Svoboda, Rjevaj, dr. Stern, Hodinová, Haiblick, Höhnel, Tyll, Krosnář.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP