Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1931. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
911.
Návrh
poslanců Krosnáře, Zápotockého, Štětky, Haiblicka, Vallo, Steinera, Śliwky a soudruhů
na vydání zákona o státní podpoře nezaměstnaných a omezeně pracujících.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne ...........................................,
o státní podpoře nezaměstnaných a omezeně pracujících.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Dosavadní podpora nezaměstnaných dle gentského systému se zrušuje.
§ 2.
Každý nezaměstnaný dělník, drobný zřízenec a drobný zaměstnanec bez rozdílu obdrží od státu po celou dobu nezaměstnanosti podporu ve výši mzdy, kterou mají dosud zaměstnaní zaměstnanci jeho odboru a kvalifikace.
§ 3.
Každý omezeně zaměstnaný, v § 2. uvedený zaměstnanec bez rozdílu obdrží od státu po celou dobu omezené zaměstnanosti podporu ve výši jeho ušlého výdělku.
§ 4.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Současně pozbývají platnosti všechna zákonná ustanovení, tomuto zákonu odporující. Provedení tohoto zákona přísluší ministrům sociální péče a financí.
Odůvodnění.
Podle dosavadního gentského systému dostává se jen odborově organisovaným, tj. mizivé menšině dělnictva, žebrácké podpory v nezaměstnání po velmi krátkou dobu. Gentský systém má za účel připoutati odborové organisace ke státnímu aparátu a znemožnit jim třídní boj proti buržoasii, který jedině může vést k cíli. Žádáme proto okamžité zrušení gentského systému.
Omezeně pracující dělníci nedostávají dosud vůbec žádné podpory, ač jejich počet i počet vysazených směn stále stoupá. Vytyčujeme proto požadavek, aby se všem nezaměstnaným a omezeně pracujícím bez rozdílu dostávalo od státu plné podpory po celou dobu plné nebo částečné nezaměstnanosti.
Akciové a podobné kapitalistické společnosti mají ohromné zisky a reservy (Českomoravská-Kolben-Daněk 500 milionů, Škodovka, Živno atd.). Milionáři hýří v přepychu (Petschkova vila!), stát vydává miliardy na militarismus, četnictvo, policii, kriminály, sta miliony na klerikalismus, další sta miliony na subvence bankám, průmyslu, agrárníkům a na zbytečné representace. Ve státní pokladně jsou více než dvě miliardy reserv. Proletariát žádá, aby tyto peníze byly věnovány těm, kteří je potřebují nejnutněji - nezaměstnaným a omezeně pracujícím.
Dělnictvo je si vědomo toho, že si splnění tohoto požadavku musí vybojovat proti nejhoršímu odporu měšťáků, soc. dem., nár. soc. a fašistických špiček, jejich odborových organisací a státu a že trvalé a podstatné zlepšení jeho situace je možné jen po nastolení dělnického státu.
Úhrada na výlohy se zákonem spojené, která za trvání hospodářské krise činila by v r. 1931 asi 5 miliard, budiž vzata ze vzestupné daně uvalené na kapitalistické společnosti a milionáře, přesunutím rozpočtových výloh na militarismus; policii, četnictvo, kriminály, na kněze a subvence kapitalistům, na reparace a z reserv státní pokladny.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k bezodkladnému projednání.
V Praze dne 30. ledna 1931.
Krosnář, Zápotocký, Štětka, Haiblick, Vallo, Steiner, Śliwka,
Gottwald, Čižinská, Barša, Hodinová, Höhnel, Babel, Hruška, Kopecký, Kliment, Hrubý, Tyll, Kubač, Major, Kuhn.