Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období |
3. zasedání |
850.
Návrh
poslanců H. Bergmanna, J. Davida a druhů
na zařazení města Turnova do skupiny B činovného.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby ve smyslu odst. 7, § 12 platového zákona číslo 103/1926 přeřadila obec Turnov do skupiny B činovného státních zaměstnanců.
Odůvodnění.
Město Turnov s obcemi bezprostředně přilehlými (Ohrazenice, Daliměřice, Bělá a Mašov) čítá dohromady sice jen asi 12.000 obyvatel, leží však uprostřed známého Českého ráje a proto jest hojně vyhledáváno turisty a letními hosty, jichž bývá ročně nejméně 40 - 50 tisíc. Velké pensionáty v blízkých Sedmihorkách, na Hrubé Skále, v Kacanovech a na Malé Skále bývají každoročně plně obsazeny po celé léto. Tím vzniká velká spotřeba potravin a poptávka po bytech, což má za následek, že životní potřeby dosahují zde vysokých cen.
Rovněž blízkost velkých průmyslových středisek Liberce, Jablonce, Tanvaldu atd. způsobuje zvýšenou činnost překupníků z těchto měst a tím udržování vysokých cen na trhu i za zboží horší jakosti.
Rovněž nájemné jest příliš vysoké, protože nájemné, které platí letní hosté, přenášeno je většinou i na stálé nájemníky. V Turnově platí se na př. za jeden pokoj s kuchyní 2400 - 3000 Kč, za 2 pokoje s kuchyní 4000 - 5000 Kč, 3 pokoje a kuchyň 6900 - 7200 Kč, za 4 pokoje a kuchyň 12.000 - 14.000 Kč.
Ceny potravin jsou téměř tak vysoké, jako v Praze. Tím trpí zejména státní zaměstnanci, kteří musí draho platiti potraviny i byty a přes to pobírají jen činovné třídy C. Vzhledem k tomu, že drahotní poměry v Turnově skutečně rovnají se drahotním poměrům v Praze nebo v kterémkoli lázeňském městě (Poděbrady), přiznávány byly železničnímu úřednictvu vždy požitky o třídu vyšší než v ostatních místech o stejném počtu obyvatelstva. Tyto poměry jsou uznávány i vojenskou správou, která pro vojenskou posádku turnovskou stanovila stravné ve stejné výši jako pro Prahu.
Město Turnov má celou řadu státních úřadů (okresní úřad, berní správu, berní úřad, okresní soud, důchodkový kontrolní úřad, cejchovní úřad), obecné a měšťanské školy, státní reálku, státní odbornou školu, veřejnou obchodní školu, vojenskou posádku. Všechny tyto úřady a ústavy zaměstnávají asi 450 osob, které se svými rodinami čítajícími asi 1400 osob, nesnesitelnými drahotními poměry těžce strádají. Přeřazením města Turnova do skupiny míst B činovného bylo by jejich tísni, způsobené nepoměrně drahotou životních potřeb, značně uleveno.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento přikázán byl výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání a podání zprávy plénu poslanecké sněmovny.
V Praze, dne 10. prosince 1930.
Bergmann, David,
B. Procházka, dr. Moudrý, Tučný, Vaněk, dr. Patejdl, Tykal, Slavíček, Hatina, Pechmanová-Klosová, dr. Stránský, Stejskal, Hrušovský, inž. Záhorský, Polívka, Jos. Tůma, Netolický, Sladký, Špatný, Richter, Malý, Langr, Mikuláš, Zeminová.