Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
838.
Návrh
poslanců Krosnáře, Haiblicka, Majora, Sedorjaka, Šliwky a soudruhů na uvolnění obnosu 150,000.000.- Kč na zmírnění bídy nezaměstnaných, drobných rolníků a živnostníků.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne...............,
jímž se uvolňuje obnos 150,000.000.- Kč na zmírnění bídy nezaměstnaných, drobných rolníků a živnostníků.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Na vánoční jednorázovou nouzovou výpomoc nezaměstnaným uvolňuje se ze státních reserv obnos 100 milionů Kč. Obnos ten rozdělují okresní úřady do 21. prosince všem nezaměstnaným, bez rozdílu organisační příslušnosti za účasti a stálé kontroly akčních výborů nezaměstnaných, volených na veřejných schůzích nezaměstnaných.
§ 2.
Na zmírnění bídy domkářů, malorolníků a drobných živnostníků, jichž roční důchod nepřesahuje 24.000.- Kč, uvolňuje se ze státních reserv obnos 50 milionů Kč. Obnos ten budiž rozdělen za účasti a stálé kontroly akčních výborů domkářů, malorolníků a drobných živnostníků, volených na veřejných schůzích.
§ 3.
Výdaje obnosů uvedených v §§ 1 a 2 budou vyúčtovány měsíčně v úředních listech.
§ 4.
Provedením tohoto zákona se pověřují ministři sociální péče a financí.
Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení, nejpozději však dne 15. prosince 1930.
Odůvodnění.
Ohromná nouze statisíců nezaměstnaných vyžaduje si obzvláště v této době zimy a bídy okamžité jednorázové nouzové výpomoci.
Vláda doznává sama, že má k volné disposici aspoň 150 milionů Kč, které hodlá věnovati podnikatelům, agrárním a živnostenským špičkám. Jen malá část má podle plánu soc. dem. a nár. soc. vůdců připadnouti odborovým organisacím a k tomu pouze ve prospěch vysokých platů špiček státotvorných odborových organisací, nebo jen organisovaným jich členům.
Podle plánu vlády má široká veřejnost pracujících být vyloučena z kontroly nad disposicemi uvedeného obnosu. Tento plán vyvolal mezi massami dělnictva nesmírné pobouření. Proletariát přeje si sice, aby se odborově organisovanému dělnictvu dostávalo aspoň tolik, co mu podle gentského systému patří, zároveň však žádá se vším důrazem; aby i neorganisovaní zaměstnanci a členové Rudých Odborů dostali nouzovou výpomoc.
Staví se proti každé podpoře kapitalistů, agrárních a živnostenských špiček, a žádá, aby obnos 150 milionů Kč byl věnován z části (100 milionů Kč) na jednorázovou výpomoc nezaměstnaným a z části (50 milionů Kč) na podporu zbídačených domkářů, malorolníků a drobných živnostníků. Mezi nezaměstnanými nebuďtež činěny rozdíly kromě rozdílu mezi svobodnými a živiteli druhých osob, kterým nechť se dostane o 70 % více.
Obnos 150 milionů Kč budiž uvolněn ze státních reserv, které i podle údajů vlády činí více než dvě miliardy Kč vydřené v minulých letech z kapes pracujících mass. Aby bylo záruky; že se peníze dostanou do rukou těch, kteří jich nutně potřebují, je bezpodmínečně zapotřebí stálé účasti a kontroly zvolených akčních výborů nezaměstnaných, resp. domkářů, malorolníků a drobných živnostníků.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl okamžitě přikázán výboru rozpočtovému a sociálně-politickému, aby mohl nabýt platnosti nejpozději 15. t. m.
V Praze dne 9. prosince 1930.
Krosnář, Haiblick, Major, Sedorjak, Šliwka,
Rjevaj, Steiner, Novotný, J. Svoboda, K. Procházka, Kliment, Juran, Zápotocký, dr. Steru, Tyll, Vallo, Štětka, Kuhn, Hruška, Kubač, Kopecký.