Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930
III. volební období |
3. zasedání |
800.
Návrh
poslance Josefa Adámka a druhů
na vydání zákona pro záchranu zničených lesů.
Ve dnech 26. až 28. října 1930 postižena byla Vysočina česko-moravská a i jiné kraje republiky velikou živelní pohromou, která se objevila v tom, že mokrý sníh, padající nepřetržitě 70 hodin, k němuž se v pondělí dne 27. října přidružil silný vítr, zničil stromoví ovocné na zahradách a ještě ve větším měřítku stromy i porost v lesích.
Jsou postiženy lesy soukromé, patřící drobným zemědělcům, jsou postiženy lesy obcí, okresů i lesy velkostatkářské a jsou postiženy také lesy patřící státu.
V některých lesích i polesích jest zničeno 80 % i 100 % stromů.
V lesích dospívajících a dospělých sníh s větrem zničil vysoké stromy tak, že jsou polámány ve výšce 6-10 m od země a všechny tyto, polomy jsou roztříštěny a rozštípány, že z toho není možno ani všechno zpracovati na dříví palivové, tím méně na stavební kulatinu.
Některé partie lesů po odklizení polomu budou úplné holiny.
V lesích mladých, jmenovitě v mladinách do stáří asi 30 roků anebo starších méně vyspělých, jsou katastrofálně zulámány vršky tak, že půda jest těmito pokryta.
Polámané dříví z důvodu lesního hospodaření musí býti rychle zpracováno. Jinak hrozí katastrofa nová, lesní brouk, zničiti i to, co jakž takž zužitkovati možno při rychlém odklizení.
Proto, že lesy budou jako devastovány, proto, že bude na trhu dřívím nadvýroba, bude cena velmi nízká. V mnohém případě tržba nebude krýti ani výrobní náklady, nehledě k zúročení kapitálu investovaného do lesního majetku, nehledě k zatížení daňovému ani lesní ochrany -osobní režie.
Z toho vyplývá, že lesy postižené na dlouhou řadu let jsou vyřazeny z možnosti poskytovati nějaký zisk, na dlouhou řadu roků nebudou poskytovati užitek, nebudou rentabilní.
K tomu nutno přičísti povinnost zalesniti holiny polomem nastalé. Jeví se proto nutno uvolniti ze státních prostředků dostatečný obnos, ze kterého by bylo možno nakoupiti sadbu na zalesnění, poněvadž v postižených krajinách léta bude citelný nedostatek.
Proto navrhují podepsaní:
Vláda se vyzývá, aby uvolnila pro 5 za sebou jdoucích roků, počínaje rokem 1931 a to záhy, dostatečné množství prostředků finančních na zalesnění zničených lesů ať soukromých nebo komunálních. K tomu cíli je nutno, aby v době co nejkratší byl získán statistický materiál týkající se výměry postižených, lesů, znovuzalesnění vyžadujících.
Dále se vláda vyzývá, aby předložila Národnímu shromáždění návrh zákona, kterým by osvobozeny byly lesy, postižené živelní pohromou ve dnech 26.-28. října 1930, od daně pozemkové i příslušných přirážek na 20 roků, t. j. alespoň, potud, pokud lesy užitek neponesou.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán v poslanecké sněmovně výboru zemědělskému.
V Praze dne 17. listopadu 1930.
Adámek,
Janalík, Petr, Rýpar, dr. Nosek, Kaňourek, dr. Novák, Knotek, Navrátil, Stašek, dr. Mičura, Bezděk, Šamalík, Světlík, Sedláček, dr. Dolanský, Myslivec, Košek, Vičánek, dr. Daněk, Vaculík, Roudnický, Stanislav.