Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období

3. zasedání


799.

Návrh

poslance C. Malého a druhů

na přeřazení dopravního úřadu v Užhorodě do skupiny činovného B s platností od 1. ledna 1926.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovna, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby ve smyslu odstavce 7, paragrafu 12 platového zákona čís. 103/1926 přeřadila d. ú. Užhorod do skupiny činovného B.

 

Odůvodnění.

Dopravní úřad Užhorod jest vybudován na pozemcích katastrální obce Hořany a stanice Užhorod-Radvánka, leží na pozemcích obce Radvánka. Při provádění zákona ze dne 24, června 1926 a § 210, byl dopravní úřad Užhorod podle § 30 vládního nařízení ze dne 5. března 1927 čís. 15 zařazen do skupiny činovného C.

Zařazením d. ú. Užhorod do skupiny činovného C byli veškeří železniční zaměstnanci citelně poškozeni, oproti jiným státním zaměstnancům v Užhorodě službu konajícím, jimž vzhledem na výjimečné poměry již v roce 1919 výhody činovného skupiny B přiznány byly.

Stanice Užhorod je od města vzdálena pouze 60 m. Zaměstnanci poštovního úřadu Užhorod 2, mající administrativní budovu s naturálními byty v bezprostřední blízkostí budov staničních, mají skupinu činovného B; týž nárok přiznán důstojníkům a vojenským gážistům dělostřeleckého pluku č. 12, majícím svoje ubikace na pozemcích obce Hořany.

Zařazením stanice Užhorod do neodpovídající skupiny činovného C jsou na svých příjmech poškozeni: 3 úředníci třídy I, 10 úředníků třídy II, 19 úředníků třídy III a gážistů a 119 podúředníků zřízenců, pom. zaměstnanců a dělníků, dohromady 151 železničních zaměstnanců.

Ježto zaměstnanci železniční bydlí v bytech naturálních neb soukromých, a jsou odkázáni po stránce hospodářské, kulturní a společenské výhradně na město Užhorod, zasluhují vzhledem na výjimečné a značné drahotní poměry zvláštní ohleduplnosti a plným právem zasluhují, aby jim činovné skupiny B přiznáno bylo.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání a podání zprávy plénu poslanecké sněmovny.

V Praze dne 17. listopadu 1930.

Malý,

Bergmann, Vaněk, Hatina, Hrušovský, Šeba, David, Mikuláš, Šmecová, Špatný, Lanc, dr. Patejdl, Fiala, Sladký, Stejskal, Richter, Langr, Zeminová, B. Procházka, Slavíček,. Tučný, Tykal, Pechmanová-Klosová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP