Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

3. zasedání.


768.

Návrh

poslanců A. Srby, Fr. Váchy a soudruhů

na zařadění města Chrudimě do skupiny míst "B" činovného.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby ve smyslu zákona č. 103/1926 přeřadila město Chrudim do skupiny míst B činovného.

Odůvodnění.

Uzákoněním platového zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb. z. a n., bylo město Chrudim zařazeno podle § 12, odst. 5 do skupiny C činovného. Podle výhrady § 12, odst. 7 cit. zákona mohou býti jednotlivé obce výjimečně vládním nařízením zařazeny do vyšší skupiny. Vládním nařízením ze dne 14. září 1928, č. 163 Sb. z. a n., byla skutečně též řada měst povýšena do vyšší skupiny míst činovného a přes to, že rada města Chrudimě z jednomyslného usnesení ze dne 16. června 1926 podala příslušnou žádost ministerstvu vnitra, nebylo město Chrudim přeřazeno cit. nařízením, ačkoliv této výhody dostalo se řadě měst s daleko menším počtem obyvatel i kulturním významem a při stejných drahotních poměrech.

Pro zařadění města Chrudimě do skupiny B činovného mluví však naléhavě všechny rozhodující okolnosti.

1. Chrudim jest město eminentně úřednické a školské; jest tu krajský soud, státní zastupitelství, okresní finanční ředitelství, okresní soud, okresní úřad aj.; dále reálné gymnasium, dva učitelské ústavy, vyšší hospodářská škola; vyšší hospodyňská škola, odborná škola hospodářská, výzkumná zemědělská stanice, obchodní akademie s kursy, dvouletá obchodní škola, nižší hospodyňská škola, dívčí rodinná škola, dvě měšťanské školy a čtyři obecné školy atd. Důsledkem toho byly tu drahotní poměry za všech dob nepříznivější než v jiných městech v Čechách o stejném počtu obyvatelstva. Proto také v roce 1910 bylo město Chrudim ke stejné žádosti městské rady zařazeno do II. třídy aktivního přídavku, tedy do vyšší třídy, než podle počtu obyvatel by bylo příslušelo:

2. Výjimečně nepříznivé drahotní poměry proti jiným městům se stejným počtem obyvatel potrvaly, ba v některých směrech se i podstatně zhoršily. Ceny bytové i ceny všech životních potřeb jsou tak vysoké jako v městech, které daleko převyšují město Chrudim počtem obyvatelstva, neb z důvodu značné industrialisace či z příčin lázeňských mají úroveň cenovou.

Bytové ceny jsou sice dosud regulovány zákonem o ochraně nájemníků, takže volné jejich vypětí nastane až po zániku jeho platnosti, nicméně jest za daných okolností patrno jak byly základní ceny bytové i v dobách mírových mimořádně vysoké. Latentně trvající vysoké nájemné jest specielně v městě Chrudimi odůvodněno abnormálním zadlužením domovního majetku v pozemkových knihách. Vzrůst životních potřeb způsoben byl tím, že značný počet rodin živí se poskytováním ubytování a stravování velikého množství studentstva a úřednictva, následkem čehož jsou i trhové ceny značně vystupňovány. Neposlední příčinou tohoto úkazu jsou též mimořádné poměry ze světové války, jejíž důsledky jsou v tomto směru pociťovány dodnes.

K doložení tuto uvedených skutečností možno porovnati originelní výkazy bytových a trhových cen v městě Chrudimi, Pardubicích a Hradci Králové. Z výsledku tohoto porovnání vysvítá, že drahotní poměry, které jsou rozhodujícím motivem pro určení činovného, jsou v Chrudimi stejně tak těžké jako v Pardubicích, které podle počtu obyvatel patří do skupiny B činovného, i jako v Hradci Králové, který byl cit. nařízením do skupiny B činovného přeřazen. Jest tedy tato žádost v tomto směru plně odůvodněnou a opodstatněnou.

3. Ke srovnání, jaká křivda se děje veřejnému zaměstanectvu v městě Chrudimi, budiž uvedena srovnávací tabulka míst, která byla posledním vládním nařízením povýšena do vyšší skupiny činovného (skup. B). Předem budiž dovoleno uvésti, že město Chrudim má podle posledního sčítání 13.129 obyvatel a v letošním roce zajisté dovrší počet nejméně 15.000 obyvatel.

Obce povýšeny do skupiny B činovného:

Obce české

počet obyvatel

Kladno

19.111

Hradec Králové

13.703

Pražské předměstí

5.342

Kročehlavy

10.829

Suché Vrbné

4.329

Rozdělov

4.204

Kukleny

3.857

Čtyři Dvory

3.733

Mšeno

2.060

Kbely

1.765

Ruzyně

1.117

   

Obce německé

počet obyvatel

Chomutov

21.123

Podmokly

19.544

Trnovany

15.485

Děčín

11.244

Rybáře

9.977

Střekov

8.335

Horní Růžodol

5.797

Předlice

5.396

Rochlice u Liberce

5.344

Novosedlice

4.642

Drahovice

4.577

Ruprechtice

3.686

Růžodol

3.620

Staré Mšeno

3.108

Řetenice

3.083

Bukov

3.067

Františkov

2.380

Vrkoslavice

2.259

Jánův Dvůr

1.688

Jablonecké Paseky

1.266


 

Z uvedeného vysvítá, že bylo do vyššího stupně činovného povýšeno 9 českých a 17 německých obcí v Čechách, které vykazují menší počet obyvatel než město Chrudim. Zaznamenání zaslouží, že do skupiny C činovného, tedy na roveň nynějším poměrům v Chrudimi byla také zařazena obec Dlouhoňovice u Žamberka, jež má dokonce 400 obyvatel a není to místo lázeňské ani průmyslové. Přejíce správné zařadění ostatním, dožadujeme se ho i pro Chrudim.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze dne 6. listopadu 1930.

Srba, Vácha,

Bečko, Koudelka, Benda, Klein, Chalupa, inž. Nečas, Fr. Svoboda, Jaroš, Staněk, Nový, Biňovec, Pik, Prokeš, V. Beneš, Seidl, Polach, Hampl. Chalupník, Kučera, Neumeister.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP