Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
762.
Návrh
poslanců Kleina, Macouna a soudruhů
na změnu VI. hlavy živnostenského řádu §u 75 (zákona) ze dne 16. ledna 1895, č. 21 ř. z. a zákon ze dne 18. července 1905, č. 125 ř. z.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne ...............................,
jímž se mění § 75 živnostenského řádu.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
V § 75, hlavě VI. ž. ř. ruší se články IX., X., XI., a XII. a. Místo těchto zrušených článků vkládá se jako čl. IX. a tento článek:
V obchodní živnosti musí býti dveře, jimiž se vstupuje do obchodních místností, určených pro obchod s obecenstvem, zavřeny od 6 hodin večer v sobotu do 8 hodin ráno v pondělí.
Provozuje-li se s obchodní živností ve společné provozovně ještě jiná živnost, pro níž platí, pokud jde u nedělní klid, odchylné předpisy, pakliže zařízení provozovny neumožňuje takové prostorové rozdělení jednotlivých závodů, které spolehlivě zaručuje zachování příslušných předpisů o nedělním klidu, platí pro celý závod přísnější předpis o nedělním klidu.
Také majetníci obchodních živností, kteří nezaměstnávají žádných zaměstnanců, nesmějí obchodovati v době uvedené v prvním odstavci a nesmějí míti otevřené dveře, jimiž se vchází do místnosti určených pro obchod s obecenstvem.
§ 2.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provede jej ministr sociální péče.
Odůvodnění.
Ustanovení živnostenského řádu o nedělním klidu v obchodní živnosti pocházející z let 1895 nebo 1905, jsou vývojem již dávno překonána a neodpovídají již dnešním poměrům. Článek IX. v §u 75 v VI. hlavě živnostenského řádu dovoluje zásadně nedělní práce v obchodní živnosti po dobu 4 hodin a zároveň vyhrazuje zemským úřadům právo snížiti nedělní práci pod tuto dobu nebo ji i úplně vyloučiti. Tohoto práva zemské úřady použily pro velké množství okresů a míst, takže ve skutečnosti ve velkých částech republiky v obchodní živností úplný nedělní klid již máme. Také v ostatních částech republiky, v nichž úplný klid nedělní nebyl ještě zaveden, nelze již mluviti o skutečné potřebě, aby obchody zůstaly otevřené. Tam, kde jest nedělní klid zaveden - z části již několik let - vedle souhlasného vyjádření jak spotřebitelů, tak také většiny obchodníků se vžil a jest tak jasné, že kupující obyvatelstvo neřídí se při nákupu tím, jsou-li obchody v neděli dopoledne několik hodin otevřeny, nýbrž, že nakupuje v době prodejní a že jsou-li obchody v neděli zavřeny, nakupuje ve všední dny. Také význačné organisace a zástupci obchodníků sami již několikráte prohlásili, že ničeho nenamítají proti zavedení úplného nedělního klidu v obchodní živnosti, bude-li nedělní klid nařízen v celém státním území.
Nynější stav, že obchody jednotlivých krajů republiky smějí býti otevřeny v neděli po několik hodin dopoledne, musí ovšem vésti k rozporu se zákonem ze dne 19. prosince 1918, čís. 91 Sb. z. a n. o osmihodinové denní nebo 48 hodinné týdenní pracovní době. § 1 tohoto zákona ustanovuje výslovně, že v podnicích podrobených živnostenskému řádu nebo provozovaných po živnostensku nesmí skutečná pracovní doba zaměstnanců trvati zásadně déle než osm hodin ve 24 hodinách nebo 48 hodin ty"dně, § 4 tohoto zákona ustanovuje, že se zaměstnancům musí nezbytně poskytnouti jednou týdně nerušená přestávka aspoň 32 hodin, která zpravidla má připadnouti na neděli. Dovoluje-li se obchodům míti otevřeno několik hodin v neděli dopoledne, není jinak možno, než že tam, kde jsou zaměstnanci zaměstnáni, musí také konati nedělní práci a tak jsou připravováni o právo příslušející jim podle zákona o osmihodinové době pracovní na pracovní přestávku připadající na neděli. Ustanovení obsažené v článku X. §u 75, v VI. hlavě živnostenského řádu o volnu každé druhé neděle zaměstnancům konajícím nedělní práci nebo o poskytnutí půl všedního dne jakožto den odpočinku neposkytuje za to přiměřené náhrady. Nehledě k potížím, které se staví proti použití těchto předpisů o náhradním klidu, zvláště tam, kde jsou jen jeden nebo dva zaměstnanci, jak tornu obyčejně bývá u převážné části obchodů, volno každé druhé neděle nebo půl všedního dne nemůže ani tehdy, děje-li se to, poskytnouti dotčeným zaměstnancům náhrady za neděli, která má býti podle zákona o osmihodinové době pracovní ponechána úplně bez práce. Půl všedního dne nelze za žádných okolností klásti na roveň celé volné neděli (pobyt s ostatními členy rodiny, možnost cestování a výletů, účast na zábavách konaných jen v neděli a mnoho jiného).
Z důvodů konkurenčního poměru mezi obchody, v nichž jsou zaměstnáni zaměstnanci a obchody provozovanými jen majetníkem živnosti a jeho příslušníky rodiny, jest nezbytně nutno, aby byl nařízen úplný nedělní klid pro veškeré obchody a živnosti.
Tímto návrhem státní finance nejsou zatěžovány, není tedy třeba návrhu na úhradu.
Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru sociálně politickému.
V Praze dne 5. listopadu 1930.
Klein, Macoun,
Chalupa, Nový, Seidl, Vácha, inž. Nečas, V. Beneš, Benda, Bečko, Neumeister, Brožík, Pik, Hampl, Tomášek, Polach, F. Svoboda, Prokeš, Jaša, Staněk, Kučera, Tayerle, Jurnečková, dr. Mareš.