Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
3. zasedání. |
746.
Návrh
poslanců Emila Špatného, M. Šmejcové, dra Patejdla a druhů,
aby město Kolín zařazeno bylo do vyšší třídy místních přídavků.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
"Vládě se ukládá, aby zařadila město Kolín do vyšší třídy - B - místních přídavků."
Odůvodnění.
Státní zaměstnanci v Kolíně ucházeli se již od roku 1908 o přeřazení města Kolína ze skupiny C do skupiny B činovného. Jejich žádost byla oprávněná, všemi doklady náležitě odůvodněna. Tomuto všestranně uznanému požadavku státních zaměstnanců v Kolíně vídeňská vláda v r. 1913 vyhověla a město Kolín bylo mezi jinými městy pojato do seznamu k zařazení do skupiny míst B činovného. K přeřazení však nedošlo a vypuknuvší světovou válkou veškeré úpravy byly odsunuty.
Po převratu bylo již několikráte zástupcům města Kolína vládou slíbeno přeřazení města do vyšší třídy činovného, ale dosud se tak nestalo.
Město má 26.917 obyvatel. K tomu dlužno připočísti tak jako u druhých měst počet obyvatel nejbližších vesnic, s Kolínem přímo souvisejících, tj. 3580, tedy celkem 30.497 obyvatel. Tento počet obyvatel odpovídá úplně vládnímu nařízení pro zařazení měst s 25.000 obyvateli do skupiny míst B činovného.
Mimo to je Kolín sídlem všech úřadů a nyní i velikého okresního úřadu, jelikož okresní zastupitelstvo v Kouřimi jest zrušeno a připojeno ke Kolínu, takže obyvatelstvo celého okresu sjíždí se do Kolína, kde své životní potřeby nakupuje.
V Kolíně je 16 akciových továren se 78,220.000 Kč závodního kapitálu, 59 ostatních továren a velkoprůmyslových závodů, které zaměstnávají přes 8.000 osob mimo regulace Labe a menších závodů.
Dále jest v místě 11 peněžních ústavů, 8 advokátů, 2 notáři, 13 lékařů, 3 zvěrolékaři a 3 zubní technici. Návštěva venkovských klientů a pacientů k nim jest denně veliká a delším zdržováním se v Kolíně, stravováním a nakupováním v městě značně přispívá ku zvýšení drahoty.
Město Kolín dle přehledu tržních cen v Hradci Králové, Pardubicích, Budějovicích, Plzni, Mor. Ostravě a Slezské Ostravě, má nejtěžší drahotní poměry, horší než ostatní uvedená města a celá řada jiných měst do skupiny B již zařazených, zejména od doby zřízení lázní Poděbradských. V celém okolí kolínském skoupené potraviny, hospodářské výrobky, mléko, ovoce a maso odváží se odtud do Prahy a do lázní Poděbrad a tím se vše přeplácí a zdražuje.
Rovněž nájemné z bytů ve starých domech i v novostavbách je mnohem vyšší než v jiných velkých městech a na pražských předměstích. Dosahují ceny za 3 pokojové byty ve starých domech 4000 Kč a v novostavbách až 8.000 Kč.
Že město Kolín již od roku 1880 po vystavení obou hlavních drah Čech přes Kolín vedoucích, počítáno bylo mezi veliká města, jest viděti z toho, že zdejší zaměstnanci a zdejší učitelstvo, obojí početně silní, požívali až do roku 1919 místního přídavku II. třídy (skupiny B).
Vzhledem k uvedeným důvodům navrhují podepsaní, aby město Kolín bylo do skupiny B činovného zařazeno.
Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl přikázán výboru rozpočtovému.
V Praze dne 10. října 1930.
Špatný, Šmejcová, dr. Patejdl,
Tykal, Stejskal, Vaněk, inž. Záhorský, Richter, Polívka, Sladký, David, Šeba, Jos. Tůma, Hatina, Langr, Mikuláš, Pechmanová-Klosová, Lanc, Bergmann, Fiala, dr. Moudrý.