Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
2. zasedání. |
660.
Odpověď
předsedy vlády
na interpelaci posl. dra Perglera a druhů
o rostoucí hospodářské krisi a nezaměstnanosti (tisk 537).
Akutní hospodářská krise, která nastala jak v zemědělství, tak v četných jiných hospodářských odvětvích, není způsobena jen vnitřními poměry, nýbrž má svůj původ v celkových poměrech panujících na světovém trhu. Vláda věnuje vývoji hospodářských poměrů neustále pečlivou pozornost a pracuje pilně na opatřeních, jimiž krisi má býti čeleno a z nichž již dosud celá řada byla také uskutečněna.
Tak zákonem ze dne 5. června 1930, čís. 72 Sb. z. a n., jímž se vláda zmocňuje, aby zavedla celní přirážky k celním sazbám u některých druhů obilí, mouky a mlýnských výrobků, a jímž se zakazuje chemická úprava mouky, zákonem o dovozních listech z téhož dne, čís. 73 Sb. z. a n. a zákonem ze dne 10. dubna 1930, čís. 46 Sb. z. a n., o výrobě chleba, má býti alespoň z části ulehčeno zemědělské krisi.
Zákonem ze dne 5. června 1930, čís. 74 Sb. z. a n., jímž se mění a doplňují ustanovení zákona o státním příspěvku k podpoře nezaměstnaných (č. 267/21) má býti pokud možno zmenšena hospodářská tíseň nezaměstnaných, při čemž současně upravena produktivní péče o nezaměstnané podporováním nouzových staveb.
Zákonem ze dne 10. dubna 1930, čís. 45 Sb. z. a n. o stavebním ruchu byla pak nejen zachována platná ustanovení dřívější, nýbrž též uzákoněn státní: příspěvek na stavby domů s nejmenšími byty, svobodáren a nocleháren, čímž podpora stavebního ruchu ještě značně zvýšena.
Vláda jest pak neustál nejužším styku s představiteli našeho hospodářského života, činí podněty vyšlé z těchto kruhů předmětem nejpečlivějších úvah a připravuje jejich uskutečnění pokud jest to v mezích možnosti státních financí a hospodářské nosnosti státu. Studium těchto hospodářských poměrů konáno po delší dobu též při Poradním sboru pro otázky hospodářské a kde vyšetřovány vývojové tendence našeho hospodářství, zjišťovány překážky lepších úspěchů při výrobě a odbytu a zkoumána opatření, navrhovaná k zlepšení dnešního stavu.
Osnovu zákona o vánočním příspěvku státním zaměstnancům a učitelům v činné službě předložila vláda poslanecké sněmovně Národního shromáždění již dne 12. června 1930 (čís. tisku 534), takže hlavní vliv na vyřízení této osnovy má nyní poslanecká sněmovna Národního shromáždění.
Osnovu zákona, kterým se pozměňuje dosavadní zákon o dani z obratu a dani přepychové a prodlužuje jeho platnost, ministerstvo financí vypracovalo již počátkem letošního roku a v jarních měsících projednalo s ostatními ústředními úřady. Národnímu shromáždění bude osnova v úpravě schválené ministerskou radou předložena v podzimním zasedání. Poněvadž účinnost dosavadního zákona o těchto daních trvá do 31: prosince 1930, zbývá i v tomto případě na parlamentní projednání a vyhlášení zákona ještě dostatečná doba.
Naše zastupitelské úřady jsou soustavně poukazovány na veliký význam československé obchodní bilance pro výsledek bilance platební a učiněna opatření k prohloubení jejich národohospodářské činnosti ve prospěch československého vývozu. Při obsazování úřadů hospodářsky významných přihlížena, aby v jejich čele stáli úředníci i po stránce národohospodářské zkušení, a pečováno o prohloubení zpravodajství, jež sledujíc situaci na cizích trzích a postup soutěže, přispívá k udržení i prohloubení obchodních styků ciziny s republikou Československou.
Souběžně s těmito opatřeními rozšiřuje postupně vláda síť skutečných zastupitelských úřadů v zemích, kde honorární konsuláty nemohou požadavkům doby postačiti. Tak sleduje vláda uplatnění našich obchodních styků v poslední době také ve státech jihoamerických a zejména na Dálném Východě.
Ve směru obchodně-politickém sjednána byla nejnověji smlouva s Čínou, Egyptem, Persií a Rumunskem. O tarifní obchodní smlouvu s Tureckem se jedná. O revisi obchodní smlouvy s Maďarskem a Rakouskem bylo již jednání navázáno.
V Praze dne 22. září 1930.
Předseda vlády:
Udržal, v. r.