Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

III. volební období.

2. zasedání.


 

634.

Návrh

poslanců Gottwalda, dra Sterna a soudr.,

kterým se konstatuje, že president Masaryk neměl práva podepsati mezinárodní smlouvu haagskou bez souhlasu a schválení poslanecké sněmovny a proto její ratifikace je neplatná.

Poslanecká sněmovna nechť se usnese:

Zákon

ze dne ......................,

kterým se konstatuje, že president Masaryk neměl práva podepsati mezinárodní smlouvu haagskou bez souhlasu a schválení poslanecké sněmovny a proto je ratifikace neplatná.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tamto zákoně:

§ 1.

President Masaryk neměl práva ratifikovati haagskou smlouvu bez souhlasu a schválení poslanecké sněmovny.

§ 2.

Ratifikace této smlouvy je neplatná.

§ 3.

Zákon tento vstupuje v platnost dnem vyhlášení a jeho provedení ukládá se celé vládě.

Odůvodnění.

Haagská úmluva je imperialistickou, mezinárodní - - - smlouvou, která uvaluje na pracující masy všech kapitalistických zemí, především ale na dělníky a sedláky poražených států a tak zv. států nástupnických, obrovská břemena, která zvyšuje válečné nebezpečí a slouží sjednocení všech imperialistických států k ozbrojenému útoku na Sovětský Svaz. Všechny řeči o "likvidaci války" haagskou úmluvou jsou obrovskou lží, určenou k tomu, aby uspala pracující masy. Již rozhořčené čachrování, které haagskou úmluvu předcházelo, ukázalo jasně zostření a prohloubení všech imperialistických protikladů a úmluva sama svým - - - charakterem musí ještě přiostřiti tyto protiklady.

Břemena, která imperialističtí lupiči touto smlouvou pracujícím ukládají, dosahují nepředstavitelné velikostí. Sám Youngův plán znamená, že z dělníků a sedláků Německa ne méně než 300 miliard marek tj. 2400 miliard Kč má býti vymačkáno a Německo samo ještě pevněji přikováno k imperialistické Americe a imperialistickým západním mocnostem a má tím býti odvráceno od každého přiblížení k Sovětskému Svazu. Poměrně nemenší jsou břemena uložená haagskou úmluvou pracujícím masám v Československu.

O výši těchto břemen byla se strany vlády rozestřena tajuplná temnota, jest však dokazatelno, že dělníci Československa mají platit mnoho miliard válečných břemen a válečných tributů. K obrovskému vykořisťování vlastními kapitalisty přistoupí touto smlouvou ještě nesnesitelné tributy pro cizí kapitalisty, mezi nimi pro degenerovanou, krvavou hordu habsburských vévodů a starorakouských feudálních vládců.

Pařížskou úmluvou tento tribut je ještě zostřen. Ostří této smlouvy proti Sovětskému Svazu vystupuje ještě jasněji zřízením mezinárodní banky, která má organisovati finanční blokádu a finanční teror proti Sovětskému Svazu a svojí finanční mocí s největší jistotou udržovati pohromadě frontu proti SSSR.

Aby toto zločinecké a pro dělníky tak nebezpečné ujednání bylo co nejdříve-přivedeno "pod střechu" a komunistické straně, jediné straně; které také proti této ráně na dělnictvo, bylo znemožněno vysvětlení a zmobilisování mas, nezalekla se vláda a president ani brutálního prolomení vlastní ústavy.

Třebaže ústava jasně předpisuje, že mezinárodní smlouvy, které stát finančně zatěžují, musí býti schváleny parlamentem, aby byly platny, a třebaže je co nejjasnějším, že haagská úmluva přináší nejtěžší zatížení pracujících mas, nebyla smlouva předložena parlamentu a presidentem Masarykem byla bez vědomí a schválení parlamentu ratifikována. Stalo se tak za souhlasu fašisticko-sociálfašistické vlády:

Sociálfašisté dokázali tím, že je jim v boji proti dělnické třídě á při přípravách války proti Sovětskému Svazu každý prostředek dobrým, že jsou předbojovníky fašismu. Národní demokraté odhalili pokrytectví svého demagogicky zdánlivého stanoviska proti porušení ústavy presidentem, které stejně jako demagogie Gajdových fašistů slouží tomu, aby zmátlo masy a oslabilo je v jejich odporu - a tedy ulehčilo provedení - - - plánů.

My, komunisté, prohlašujeme, že přijetí těchto - - - smluv i cestou ústavní, znamenalo by pro nás jen cár papíru, který proletářská revoluce zničí. My víme, že proletářská revoluce rozbije všechna otrocká pouta. Jen proto, abychom ulehčili boj proti těmto lupičským plánům a celému kapitalistickému systému, žádáme zjištění nepopíratelné skutečnosti, že ratifikace je protiústavní a neplatná.

Po stránce formální navrhujeme přikázání tohoto návrhu výboru ústavně právnímu k bezodkladnému projednání.

V Praze dne 12. května 1930.

Gottwald, dr. Stern,

Dvořák, Čižinská, Babel, Kuhn, Kliment, K. Procházka, Zápotocký, Juran, Tyll, Rjevaj, Steiner, Hodinová, Novotný; Šliwka, Major, Kubač, Hruška, Kopecký, Štětka, Barša.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP