Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929. |
|
III. volební období. |
2. zasedání. |
626.
Návrh
poslanců Jana Koudelky, inž. Jar. Nečase, Vil. Brodeckého a soudruhů,
aby město Kolín zařazeno bylo do vyšší třídy místních přídavků.
Slavná poslanecká sněmovno, račiž se usnésti takto:
Vládě se ukládá, aby zařadila město Kolín do třídy. B místních přídavků a to s největším urychlením.
K odůvodnění tohoto našeho návrhu dovolujeme si uvésti:
Město Kolín je dosud zařaděno do třídy C místních přídavků a vznáší oprávněný požadavek, aby bylo zařaděno do třídy B.
Kolín jest místem vysoce vyvinutého průmyslu a rozsáhlého obchodu, místem velkého počtu škol a znamenitým uzlem železničním; počet jeho obyvatel a míst těsně přilehlých jest přes 20.000; to vše, spolu s okolností, že leží jen 60 km od Prahy, s níž má výborné železniční spojení po dvou hlavních tratích, způsobuje, že v Kolíně je drahota stelná jako v Praze, ba v mnohém ohledu ještě větší. To je zjev tak známý, že netřeba jej odůvodňovati.
Kolínské státní zaměstnanectvo již dávno domáhalo se splnění svého spravedlivého požadavku, aby bylo přeřazeno z III. třídy místních přídavků do II. třídy. Již v r. 1909 podána byla příslušná žádost, řádně odůvodněná. Nebyla však příznivě vyřízena. Příčina toho spočívala na poli politickém. V r. 1913 podána státně-zaměstnaneckými kruhy kolínskými nová žádost. Žádost ta uznávána byla všestranně za spravedlivou, když však r. 1914 mělo o ní býti příznivě rozhodnuto, tu v posledním okamžiku opětně politickými vlivy bylo to zmařeno, tentokráte ve prospěch Ml. Boleslavi, ač město to bylo daleko pozdějším žadatelem a mělo menší počet obyvatelů. V r. 1918 podána nová žádost, o níž provedeno nové úřední šetření, zase s kladným výsledkem. Když pak vláda připravovala nový platový systém, přislíbila řešiti také tuto otázku, dodnes však pro Kolín nestalo se ničeho.
Státní zaměstnanci kolínští pociťují tuto křivdu velmi trpce a proto právem, se činí tento návrh.
V ohledu formálním navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán výboru rozpočtovému k projednání a podání návrhu plenu poslanecké sněmovny.
V Praze, dne 30. června 1930.
Koudelka, inž. Nečas, Brodecký,
dr. Markovič, Fr. Staněk, Klein, Biňovec, dr. Macek, Bečko, Chalupa, Nový, Remeš, Hampl, Pik, Fr. Svoboda, Benda, Husnaj, Seidl, Jurnečková, V. Beneš, Vácha, Jaša, dr. Mareš, dr. Winter.