Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929. |
|
III. volební období. |
2. zasedání. |
625.
Návrh
poslanců inž. Nečase, Josefa Stivína a soudr.
na zařazení města Mělníka n. L. do skupiny míst B činovného.
Národní shromáždění republiky Československé usnáší se takto:
Vláda se vyzývá, aby v nejkratší době vydala vládní nařízení, kterým se zařazuje město Mělník n. L. do skupiny míst B činovného.
Důvody.
Platový zákon vyměřuje ve svém paragrafu 12, případně 28 výši činovného pro jednotlivé kategorie státních a veřejných zaměstnanců a rozřazuje obce, ve kterých zaměstnanci působí, do čtyř skupin míst, při čemž rozhodným kriteriem je počet obyvatelstva toho kterého místa. Odstavec 5., 7. a 8. § 12 platového zákona pak potvrzuje, že samotný počet obyvatel v místě nemůže ve všech případech býti rozhodným pro stanovení výše tohoto řádného požitku a tak jsou již samotnými odstavci 5. a 8., stanoveny výjimky od nosné zásady; odstavec 7. pak připouští zařazení do vyšší skupiny činovného vládním nařízením, pokud se v dotyčném místě zjistí mimořádné poměry drahotní, které jsou pak důvodem pro zařazení místa do vyšší skupiny.
Město Mělník n. L. usneslo se požádat prostřednictvím svých zástupců v městském zastupitelství 24. dubna t. r., aby ve smyslu § 12 platového zákona zařazen byl Mělník n. L. do skupiny B činovného. Tato oprávněná žádost přednesená a podaná vládě republiky Československé starostou města L. Novákem opírá se o tyto důvody:
1. Cenový index všech životních potřeb oproti jiným městům je zde značně vysoký, což možno zjistit ze záznamů tržního komisařství.
2. Město Mělník n. L. nalézá se v bezprostřední blízkostí letovisek Liběchova, Harasova, Kokořína a velkých německých průmyslových míst, která využívají výhodného spojení s Mělníkem a zde nakupují zemědělské produkty, čímž velkou poptávkou na trzích tyto neustále podražují a převyšují ceny v okolních městech.
3. Vzhledem k výhodnému spojení vlakovému, autobusovému a parníkovému s celými střed. Čechami navštěvován je Mělník a uvedená letoviska desetitisíci letních hostů, výletníků a cizinců, což má nemalý vliv na ceny potravin a bytů.
4. Přístavní ruch přivádí do Mělníka říšské Němce, kteří zde nakupují a platí vysokou valutou německou, čímž životní potřeby jsou rovněž velmi zdražovány.
5. Přílivem letních hostů, výletníků a cizinců zdražují se stále byty, poněvadž jsou v mnoha případech majiteli domů pronajímány jako byty saisonní, zvláště ve starých domech.
6. Na Mělníce volných bytů není, následkem poptávky jsou velmi drahé a v letních měsících dobře situovanými letními hosty přepláceny.
7. Nově jmenovaní, nebo na Mělník přeložení státní a veřejní zaměstnanci jsou vesměs odkázáni na bydlení v novostavbách v bytech s drahými činžemi.
8. V důsledku zákona č. 77/27 postiženi jsou státní a veřejní zaměstnanci placením různých dávek obecních, kterých dříve nebylo.
9. Zaměstnanci mimo tyto drahotní poměry, které těžce nesou, trpí ještě v mnoha úřadech na Mělníce nedostatečným vybavením pracovních místností.
V Praze, dne 15. června 1930.
Inž. Nečas, Stivín,
Nový, Jaroš, Brožík, Vácha, Kučera, dr. Mareš, Bečko, Jurnečková, Benda, Brodecký, Remeš, Koudelka, Pik, dr. Macek, F. Svoboda, Jaša, Prokeš, Srba, Biňovec.