Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930 |
|
III. volební období. |
2. zasedání |
506.
Návrh
poslanců Františka Seidla, Jana Koudelky a soudruhů
na zařadění města Kutné Hory do skupiny míst B činovného.
Národní shromáždění republiky Československé se usnáší takto:
"Vláda se vyzývá, aby v nejkratší době vydala vládní nařízení, kterým se město Kutná Hora zařazuje ve smyslu odstavce 7, § 12. platového zákona do skupiny B činovného."
Důvody:
Porovnáme-li ceny životních potřeb i výší nájemného v Kutné Hoře s cenami v jiných větších městech, zjišťujeme, že ceny životních potřeb jsou v Kutné Hoře vyšší v důsledku značného soustředění průmyslu, živností, škol i úřadů v místě, na které je odkázáno velmi široké okolí, jehož obyvatelstvo obstarává v místě veškeré své nákupy i záležitostí veřejné, čímž poptávka po zboží značně stoupá a udržuje ceny na neúměrné výši.
Podle posledního sčítání lidu z roku 1921 bylo v Kutné Hoře napočteno 14,370 obyvatel. Počet tento však neustále stoupá, takže dnes možno bezpečně počítati se 16,000. V Kutné Hoře jsou následující úřady: Okresní a krajský soud, státní zastupitelství, okresní úřad, berní správa a berní úřad, dva úřady poštovní, okresní četnické velitelství, četnická pátrací stanice, technická finanční kontrola, důchodkový kontrolní úřad, evidence katastru daně pozemkové, oddělení finanční stráže, cejchovní úřad, posádkové velitelství, telegrafní pluk I., staniční úřad a okresní úřadovna pro péči o válečné poškozence, městský úřad a okresní nemocnice. Dále státní reálka, rolnická škola, průmyslová škola, veřejná obchodní škola, rodinná škola, ústav učitelek domácích nauk, učitelský ústav, dále školy měšťanské a obecné, Šest peněžních ústavů, dvě nemocenské pokladny, 23 továren, 16 menších průmyslových podniků, 10 praktických lékařů, 4 zubní technikové, 9 kanceláří advokátních, dva zvěrolékaři, 3 lékárny, 5 drogistů, 4 mlýny, 616 obchodů a živností, které slouží velmi širokému okolí, které svým přílivem udržuje ceny životních potřeb na úměrné výší, Soustředění úřadů, škol, průmyslu a živností odpovídá, ba přesahuje města s dvojnásobným počtem obyvatelstva, kde již ve smyslu odstavce 5, § 12. platového zákona nastává vyšší výměra činovného.
Jistě není třeba s ohledem na uvedené připojovati dalších podrobných důvodů, aby vláda uznala nutnost toto důležité středisko velikého okresu zařaditi do vyšší skupiny míst činovného a použila tak zmocnění odstavce 7, § 12. platového zákona pro Kutnou Horu, kde jsou dány všechny předpoklady, aby činovné veřejných zaměstnanců bylo upraveno tak, aby odpovídalo místním drahotním poměrům,
V Praze dne 3. června 1930.
Seidl, Koudelka,
Hampl, F, Svoboda, Bečko, Benda, Jaša, Stivín, Pik, Remeš, Kučera, Nový, Tayerle, inž. Nečas, dr. Markovič, dr. Winter, dr. Macek, Husnaj, Biňovec, Polach, Klein, Prokeš.