Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období.

2. zasedání


505.

Návrh

poslanců Fr. Seidla, Neumeistra a soudruhů

o zřízení samostatného politického okresu vlašimského se sídlem okresního úřadu ve Vlašimi.

"Vláda se vyzývá, aby po rozumu ustanovení zákona ze dne 14. července 1927, čís. 125 Sb. z. a n. o organisací politické správy utvořila z obvodu okresního soudu ve Vlašimí politický okres vlašimský a za tím účelem zřídila okresní úřad ve Vlašimi."

Odůvodnění:

Jako důvody této žádosti uvádíme: V roce 1913 byla ve Vlašimi zřízena politická expositura s úplným téměř rozsahem bývalé okresní správy politické, vyjímajíc referát zdravotní, veterinářský, školský a vojenský, jakožto referáty čistě odborné a jako politický úřad I. stolice zájmům a potřebám obyvatelstva okresu vlašimského úplně vyhovovala,

Okres vlašimský dle nynějšího stavu tvoří 55 politických obcí, 93 osady a z toho jsou 3 města: Vlašim, Načeradec, Trhový Štěpánov, a 5 městysů: Domašín, Divišov, Louňovice pod Blaníkem, Český Šternberk a Zdislavice. Plošná výměra v hektarech obnáší 35,349 ha. Počet obyvatelstva v okresu dle posledního sčítání obnáší 25.349 obyvatel.

Město Vlašim, které navrhujeme za sídla okresního úřadu, leží v centru okresu a má na všechny strany výhodné komunikace.

Potřeba obyvatelstva soudního okresu vlašimského zřízení politického okresu vlašimského vyžaduje, ježto dosavadní zřízení jednoho politického okresu (pro tří soudní okresy: Benešov, Neveklov, Vlašim) se sídlem v Benešově nevyhovuje již z důvodů komunikačních, nehledě k ostatním důvodům národohospodářským, jež zrušením politické expositury ve Vlašimi a samosprávného okresu vlašimského město Vlašim a okolí postihly.

Okres vlašimský svojí finanční základnou, počtem svého obyvatelstva, svým značným průmyslem jako samostatný okres politický podává obyvatelstvu záruku, že bude plně moci splniti velké úkoly, které mu zákon svrchu citovaný ukládá.

Město Vlašim se zavazuje, že pro okresní úřad opatří vhodné místnosti a že dle zákona ponese náklad s jeho umístěním spojený.

V Praze, dne 31. května 1930.

Seidl, Neumeister,

Koudelka, Hampl, Nový, Brodecký, Staněk, Chalupník, Benda, Biňovec, Pik, Bečko, Jaša, Stivín, Chalupa, inž. Nečas, Tayerle, Remeš, dr. Winter, dr. Macek, Srba, Klein.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP