Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


453.

Návrh

poslanců Josefa Šamalíka, Františka Navrátila, Františka Janalíka, Josefa Adámka, Františka Stanislava, Václava Knotka, Antonína Kaňourka a druhů na zrušení zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa a předložení osnovy nového zákona o dani z masa.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž usnésti:

I.

Zákon

ze dne..............

o zrušení zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zákon ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa se zrušuje.

§ 2.

Zákon tento nabývá platnosti dnem jeho vyhlášení.

§ 3.

Zákon provede ministr financí.

II. Resoluce.

Vláda se vyzývá, aby v době co nejkratší předložila Národnímu shromáždění osnovu zákona o dani z masa, která by obsahovala ustanovení:

Dani z masa podléhá maso z domácího dobytka nebo maso z ciziny přivezené, po živnostensku prodávané nebo zpracované. Daň z masa neplatí vlastník dobytka poraženého pro potřebu vlastní domácnosti.

Porážky, které se konají z nařízení úředního, aby čeleno bylo nákazám dobytčím, jakož i porážky z nouze. Jsou-li úředně ověřeny, nepodléhají dani z masa.

Daň z masa stanoví se ze skutečné čisté váhy masa. Výnos její připadá z poloviny místní obci, kde byla porážka vykonána - z poloviny obci, kde bylo maso k spotřebě dopraveno.

Daň z masa odvádí se u obecního úřadu do 24 hodin po provedené porážce nebo dopravě masa na úřední potvrzení a činí 20 h z 1 q mrtvé váhy. Vyveze-li se maso z místa porážky do jiné obce, vystaví obecní úřad místa porážky průvodní list - do místa spotřeby masa udáním váhy - a potvrzením zaplacené daně.

Dovozce masa jest povinen v místě spotřeby masa zapraviti 50 % masné daně u tamního obecního úřadu, nebo na čáře - u úřadu potravní daně, t. j. 10 hal. z každého přivezeného kg masa proti úřednímu potvrzení.

Obecní úřad v místě porážky neb skladu dovezeného masa vyplatí ihned po předložení stvrzenky, po druhé placené dani z masa příslušný obnos na úředním potvrzení uvedené - majiteli potvrzenky - zpět, předloží-li současně potvrzení o zaplacení původní celé dávky z masa u tamního úřadu zaplacené.

Masem ve smyslu zákona rozumí se u hovězího dobytka čtyři čtvrtě a hlava; u telat, vepřů a ostatního dobytka vždy celý otevřený kus, případně části uvedených kusů, nebo z nich připravené masné výrobky.

Platební povinnost vztahuje se na vlastníka dobytčete neb masa. Vlastní-li dobytče několik majitelů, pak musí společně příslušnou daň z masa zaplatiti.

Vykáže-li se dovozce dobytka neb masa v místech uzavřených (s potravní daní na čáře) potvrzenkou o zaplacené dani z masa v místě porážky, zaplatí jen 10 hal. z každého kg masa, kterýžto obnos mu bude u úřadu, kde celou daň z masa zaplatil, na předložené potvrzení vrácena.

Neprokáže-li dovozce platební stvrzenka, že celou daň řádně zaplatil, jest povinen celou daň u úřadu potravní daně na čáře znovu celou zaplatiti, při čemž si růže vyhraditi nárok na vrácení daně, z poloviny od úřadu na potravní čáře, z poloviny u obecního úřadu místa placení daně z masa, předloží-li stvrzenku do patnácti dní.

Odůvodnění:

Zákon o dani z masa ze dne 14. dubna 1920, čís. 262 Sb. z. a n. naprosto neodpovídá svými ustanoveními nynějším poměrům, jelikož

1. zatěžuje státní daní i tak zvané domácí porážky dobytka, t. j. maso z vlastního dobytka pro domácí spotřebu, což bylo opatření poválečné;

2. stanoví dvojí placení jednoho a téhož obnosu daně z masa, převáží-li se do míst uzavřených t. j. u úřadu potravní daně na čáře, čímž jsou řezníci venkovští velmi citelně hmotně poškozováni a úřady státní bezpotřebně zatěžovány;

3. nečiní se v zákoně rozdílu mezi porážkou živnostensky provedenou a porážkou dobytka z nouze.

Výnos dosavadní daně z masa plyne do státní pokladny; obce, které stanovením limitu obecních přirážek jsou ohroženy v provádění důležitých úkolů, volají po nápravě.

Státní správa měla by proto výnos daně z masa odstoupiti obcím a sice z poloviny tam, kde se porážky provádí, z poloviny tam, kam se maso k spotřebě dopravuje.

Obce ty by převzaly dosavadní zařízení, personál, budovu a to hlavně na potravní čáře, poněvadž by z výnosu daně masné příslušnou režii uhradily.

Placení daně z masa bylo by zjednodušeno a zlevněno. Ulehčilo by se i poštovním úřadům. Obce by měly snadnější přehled.

Případné pokuty za zatajené porážky by rovněž obcím vynesly příjem.

Návrhem tímto vyřešila by se z části otázka obecních financí, čímž by státní správě odpadla jiná opatření, jež musí hledati.

Po stránce formální není třeba stanoviti úhrady, jelikož státu nevzejdou provedením návrhu nové výdaje; úbytek státních příjmů může býti vyrovnán úsporou ve státním hospodářství.

Návrh budiž předán k projednání výboru rozpočtovému.

V Praze, dne 8. dubna 1930.

Šamalík, Navrátil, Janalík, Adámek, Stanislav, Knotek, Kaňourek, dr. Daněk, Vičánek, Košek, Vaculík, Světlík, Myslivec, Rýpar, Bezděk, dr. Dolanský, Stašek, Sedláček, dr. Novák, dr. Mičura, Petr.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP