Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
2. zasedání. |
453.
Návrh
poslanců Josefa Šamalíka, Františka Navrátila, Františka Janalíka, Josefa Adámka, Františka Stanislava, Václava Knotka, Antonína Kaňourka a druhů na zrušení zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa a předložení osnovy nového zákona o dani z masa.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž usnésti:
I.
Zákon
ze dne..............
o zrušení zákona ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zákon ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa se zrušuje.
§ 2.
Zákon tento nabývá platnosti dnem jeho vyhlášení.
§ 3.
Zákon provede ministr financí.
II. Resoluce.
Vláda se vyzývá, aby v době co nejkratší předložila Národnímu shromáždění osnovu zákona o dani z masa, která by obsahovala ustanovení:
Dani z masa podléhá maso z domácího dobytka nebo maso z ciziny přivezené, po živnostensku prodávané nebo zpracované. Daň z masa neplatí vlastník dobytka poraženého pro potřebu vlastní domácnosti.
Porážky, které se konají z nařízení úředního, aby čeleno bylo nákazám dobytčím, jakož i porážky z nouze. Jsou-li úředně ověřeny, nepodléhají dani z masa.
Daň z masa stanoví se ze skutečné čisté váhy masa. Výnos její připadá z poloviny místní obci, kde byla porážka vykonána - z poloviny obci, kde bylo maso k spotřebě dopraveno.
Daň z masa odvádí se u obecního úřadu do 24 hodin po provedené porážce nebo dopravě masa na úřední potvrzení a činí 20 h z 1 q mrtvé váhy. Vyveze-li se maso z místa porážky do jiné obce, vystaví obecní úřad místa porážky průvodní list - do místa spotřeby masa udáním váhy - a potvrzením zaplacené daně.
Dovozce masa jest povinen v místě spotřeby masa zapraviti 50 % masné daně u tamního obecního úřadu, nebo na čáře - u úřadu potravní daně, t. j. 10 hal. z každého přivezeného kg masa proti úřednímu potvrzení.
Obecní úřad v místě porážky neb skladu dovezeného masa vyplatí ihned po předložení stvrzenky, po druhé placené dani z masa příslušný obnos na úředním potvrzení uvedené - majiteli potvrzenky - zpět, předloží-li současně potvrzení o zaplacení původní celé dávky z masa u tamního úřadu zaplacené.
Masem ve smyslu zákona rozumí se u hovězího dobytka čtyři čtvrtě a hlava; u telat, vepřů a ostatního dobytka vždy celý otevřený kus, případně části uvedených kusů, nebo z nich připravené masné výrobky.
Platební povinnost vztahuje se na vlastníka dobytčete neb masa. Vlastní-li dobytče několik majitelů, pak musí společně příslušnou daň z masa zaplatiti.
Vykáže-li se dovozce dobytka neb masa v místech uzavřených (s potravní daní na čáře) potvrzenkou o zaplacené dani z masa v místě porážky, zaplatí jen 10 hal. z každého kg masa, kterýžto obnos mu bude u úřadu, kde celou daň z masa zaplatil, na předložené potvrzení vrácena.
Neprokáže-li dovozce platební stvrzenka, že celou daň řádně zaplatil, jest povinen celou daň u úřadu potravní daně na čáře znovu celou zaplatiti, při čemž si růže vyhraditi nárok na vrácení daně, z poloviny od úřadu na potravní čáře, z poloviny u obecního úřadu místa placení daně z masa, předloží-li stvrzenku do patnácti dní.
Odůvodnění:
Zákon o dani z masa ze dne 14. dubna 1920, čís. 262 Sb. z. a n. naprosto neodpovídá svými ustanoveními nynějším poměrům, jelikož
1. zatěžuje státní daní i tak zvané domácí porážky dobytka, t. j. maso z vlastního dobytka pro domácí spotřebu, což bylo opatření poválečné;
2. stanoví dvojí placení jednoho a téhož obnosu daně z masa, převáží-li se do míst uzavřených t. j. u úřadu potravní daně na čáře, čímž jsou řezníci venkovští velmi citelně hmotně poškozováni a úřady státní bezpotřebně zatěžovány;
3. nečiní se v zákoně rozdílu mezi porážkou živnostensky provedenou a porážkou dobytka z nouze.
Výnos dosavadní daně z masa plyne do státní pokladny; obce, které stanovením limitu obecních přirážek jsou ohroženy v provádění důležitých úkolů, volají po nápravě.
Státní správa měla by proto výnos daně z masa odstoupiti obcím a sice z poloviny tam, kde se porážky provádí, z poloviny tam, kam se maso k spotřebě dopravuje.
Obce ty by převzaly dosavadní zařízení, personál, budovu a to hlavně na potravní čáře, poněvadž by z výnosu daně masné příslušnou režii uhradily.
Placení daně z masa bylo by zjednodušeno a zlevněno. Ulehčilo by se i poštovním úřadům. Obce by měly snadnější přehled.
Případné pokuty za zatajené porážky by rovněž obcím vynesly příjem.
Návrhem tímto vyřešila by se z části otázka obecních financí, čímž by státní správě odpadla jiná opatření, jež musí hledati.
Po stránce formální není třeba stanoviti úhrady, jelikož státu nevzejdou provedením návrhu nové výdaje; úbytek státních příjmů může býti vyrovnán úsporou ve státním hospodářství.
Návrh budiž předán k projednání výboru rozpočtovému.
V Praze, dne 8. dubna 1930.
Šamalík, Navrátil, Janalík, Adámek, Stanislav, Knotek, Kaňourek, dr. Daněk, Vičánek, Košek, Vaculík, Světlík, Myslivec, Rýpar, Bezděk, dr. Dolanský, Stašek, Sedláček, dr. Novák, dr. Mičura, Petr.