Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


419.

Návrh

poslanců Františka Seidla, Josefa Stivína a soudr.

na zařazení lázeňského města Poděbrad do skupiny míst B. činovného.

Národní shromáždění republiky Československé usnáší se takto:

ťVláda se vyzývá, aby v nejkratší době vydala vládní nařízení, kterým se město lázně Poděbrady zařazuje ve smyslu odst. 7. § 12. platového zákona do skupiny míst B. činovného.Ť

Důvody:

Platový zákon vyměřuje ve svém paragraf u 12., případně 28. výši činovného pro jednotlivé kategorie státních a veřejných zaměstnanců a rozřaďuje obce, ve kterých zaměstnanci působí, do čtyř skupin míst, při čemž rozhodným kriteriem je počet obyvatelstva toho kterého místa. Odstavec 5., 7. a 8. paragrafu 12. platového zákona pak potvrzuje, že samotný počet obyvatel v místě nemůže ve všech případech býti rozhodným a jediným pro stanovení výše tohoto řádného požitku a tak jsou již samotnými odstavci 5. a 8. stanoveny výjimky od nosné zásady; odstavec 7. pak připouští zařazení do vyšší skupiny činovného vládním nařízením, pokud se v dotyčném místě zjistí mimořádné drahotní poměry, které jsou pak důvodem pro zařazení místa do vyšší skupiny.

Lázně Poděbrady nedosahují počet obyvatel potřebný ve smyslu § 12. platového zákona, aby byly zařazeny do skupiny míst B., ale ceny bytů, životních a existenčních potřeb přesahují, hlavně v lázeňské sezoně, výši cen v Praze, neb jiných velkých a průmyslových městech. Již tímto podkladem jsou dány důvody, aby vláda použila § 12. odst. 7. v plném rozsahu a vyrovnala vyšším činovným zvýšené životní náklady tamních zaměstnanců.

Příliv lázeňských hostí rok od roku, počítaje od ukončení světové války, stále stoupá, takže již tato okolnost je dostatečným předpokladem stoupání cen životních potřeb i bytů, aby vláda republiky použila generálního zmocnění a činovné v rámci daném platovým zákonem zvýšila.

Přílivem lázeňských hostí stoupá nejen, drahota, ale i příjem na daních a dávkách návštěvníky, lázní placených ve prospěch státní pokladny. Nepadá proto vyšší náklad na činovné téměř na váhu proto, že je vyvážen zvýšenými služebními povinnostmi tamního zaměstnanectva, uloženými důsledkem celého lázeňského ruchu, které touto nepatrnou úpravou činovného plně odměněny nejsou.

Z blízkého hlavního města Prahy v důsledku dobrého spojení železničního a dobře upravené silnice pro motorová vozidla dojíždí do Lázní Poděbrad velký počet návštěvníků nejen o nedělích a svátcích, ale i ve všedních dnech. Poněvadž Lázně Poděbrady jsou současně sídlem okresních úřadů, je zde řada peněžních ústavů, lékařů lázeňských, specialistů; dále právních zástupců a jiných činitelů obyvatelstvem okolních obcí vyhledávaných a navštěvovaných, gravituje i široké okolí do tohoto centra okresu. Lázně Poděbrady jsou cílem i četných turistů, hromadných výletů školní mládeže i různých korporací spolčovacích, - udržují se stále ceny denních potřeb na větší výši, než v jiných lidnatějších městech českých, kde veřejní zaměstnanci vyššího činovného již požívají.

Podepsaní proto předpokládají, že není třeba dalších ani podrobnějších důvodů pro zařazení města Lázní Poděbrad do vyšší skupiny činovného, že vládá republiky uzná požadavek za plně důvodný a příznivým řešením volání zaměstnanectva, které trpí naprosto nedostatečnými služebními příjmy, hlavně kategorií nejnižších, nižších a středních - vyhoví a Lázně Poděbrady do skupiny míst B. zařadí.

V Praze, dne 3. května 1930.

Seidl, Stivín, Fr. Svoboda, V. Beneš, Jaroš, Biňovec, dr. Winter, Remeš, Benda, Nový, Srba, Hampl, Neumeister, Vácha, dr. Markovič, dr. Macek, Jurnečková, Fr. Staněk, Klem, Jaša, Pik, Kučera, Tomášek.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP