Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


414.

Odpověď

ministra sociální péče

na interpelaci poslance Jurana a soudruhů

o porušování 8hodinné doby pracovní (tisk 285).

Firma Jihlavský mlýn, továrna na papír, akc. spol. v Přibyslavicích, pociťovala již od listopadu 1929 znatelnou stagnaci svého odbytu, pročež zamýšlela výrobu omeziti a 84 osoby z práce propustiti. Tento záměr zavdal podnět ke stávce, jež vznikla dne 19. a potrvala do 25. listopadu 1929. Stávky zúčastnilo se veškeré dělnictvo počtem 273, organisované většinou v Mezinárodním všeodborovém svazu. Za intervence živnostenského inspektorátu znojemského dosáhlo tehdy dělnictvo, že k zamýšlenému propuštěni 84 zaměstnanců nedošlo a redukce výroby byla provedena toliko střídavým vysazováním 50 dělníků týdně z práce. Tento stav potrval až do 6. února 1930, kdy firma dala výpověď 34 dělníkům. Z této příčiny vypukla dne 7. února t. r. stávka kterou se podařilo, okamžitým zakročením živnostenského inspektorátu odsunouti, načež nastoupilo přímé jednání sporných stran o dohodu. Té však dosaženo nebylo, takže 24. února 1930 došlo opět ke stávce, která potrvala do 12. března t. r.

Dne 27. února 1930 dostavili se k živnostenskému inspektorátu ve Znojmě poslanec Kliment a tajemník :Mezinárodního všeodborového svazu a stěžovali si na porušování 8hodinné doby pracovní ředitelstvím přibyslavické papírny, žádajíce za zakročení. Přednosta živnostenského inspektorátu vyhověl jmenovaným neprodleně, odjel téhož dne do papírny, vykonal příslušné šetření a zakročil proti firmě u okresního úřadu v Třebíči udáním podle § 9 zákona o živnostenské inspekci, na podkladě čehož byla firmě uložena pokuta.

Další snahy živnostenského inspektorátu směřovaly k tomu, aby k jednání o likvidaci stávku došlo co nejdříve. Jednáno bylo pak konečně 10. března t. r. v Jihlavě.

Živnostenský inspektorát znojemský věnoval dělnickému hnutí v přibyslavické papír ně od počátku náležitou pozornost, intervenoval v této věci v závodě dne 21. listopadu 1929, pak dne 7. a 27. února 1930, jakož i 11. března 1930. Jednání na den 10. března do Jihlavy nesvolal. Nezvěděl o jednání včas, takže se ho nemohl ani sám ani svým zástupcem zúčastniti.

V Praze, dne 24. dubna 1930.

Ministr sociální péče:

Dr. Czech v. r.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP