Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

2. zasedání.


281.

Zpráva

výboru zahraničního, ústavně-právního a rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 179) zákona,

kterým se provádí úmluva mezi Rakouskem, Italií, Rumunskem, královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a Československem ze dne 30. listopadu 1923 a dodatečná úmluva mezi Československem a Rakouskem ze dne 3. února 1929 o úpravě pensí zemských, obecních a okresních.

I.

Výbor zahraniční projednával shora jmenovaný návrh zákona ve své schůzi dne 26. února 1930 a usnesl se doporučiti poslanecké sněmovně schválení tohoto zákona.

Zákon

ze dne..............................................1930,

kterým se provádí úmluva mezi Rakouskem, Italií, Rumunskem, královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a Československem ze dne 30. listopadu 1923 a dodatečná úmluva mezi Československem a Rakouskem ze dne 3. února 1929 o úpravě pensí zemských, obecních a okresních.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Právní pravidla obsažená v úmluvě mezi Rakouskem, Italií, Rumunskem, královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a Československem ze dne 30. listopadu 1923 a v dodatečné úmluvě mezi Československem a Rakouskem ze dne 3. února 1929 o úpravě pensí zemských, obecních a okresních, pokud upravují látku vyhrazenou zákonodárství československé republiky, mají moc zákona.

(2) V případech zvláštního zřetele hodných nahou příslušná ministerstva dle volného uvážení přiznati odpočivné a zaopatřovací požitky ve smyslu ustanovení čl. 2. (1. věta) úmluvy i československým státním občanům, kteří nemají domovské příslušnosti na území Vitorazska a Valčicka. Placení-takovýchto přiznaných požitků převezmou příslušné samosprávní svazky na území republiky československé podle obdoby ustanoveni úmluv v odst. 1. uvedených.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti zároveň s úmluvami v § 1. jmenovanými a provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými ministry.

V Praze, dne 26. února 1930.

Frant. Tomášek v. r.,

František Světlík v. r.,

předseda.

zpravodaj.


II.

Úmluvy o pensijních požitcích zaměstnanců autonomních svazků nahoře uvedené zasahují do platného řádu tím, že jednak pensijní požitky poskytují občanům cizích států, jednak je poskytují sice občanům státu našeho, ale takovým, kteří sloužili svazkům územní samosprávy, které se nenalézají na území našeho státu. Z toho důvodu je nutno, aby těmto ustanovením smlouvy ústavním schválením poskytnuta byla relevance zákona.

Odstavec 2. zákona dává zákonný podklad, aby pensijní požitky mohly býti přiznány osobám, které by se dodatečně hlásily o ně podle prvé věty článku II. úmluvy a které snad nejsou uvedeny v seznamu A nebo B dodatečné úmluvy s Rakouskem. Jsou tím míněni býv. zaměstnanci Dolnorakouští, kteří se stali příslušníky československými, nemají však domovského práva na území Vitorazska nebo Valčicka. Placení požitků pensijních se ukládá v tomto zákoně československým korporacím autonomním.

Ústavně-právní výbor projednal návrh zákona ve své schůzi, konané dne 27. února 1930 a navrhuje, aby Poslanecká sněmovna zákon ten ve znění vládního návrhu přijala.

V Praze, dne 27. února 1930.

Dr Mičura v. r.,

Ferd. Richter v. r.,

předseda.

zpravodaj.


III.

Výbor rozpočtový projednav tento vládní návrh ve své schůzi 12. března 1930 připojuje se k usnesení výboru hraničního a ústavně-právního a doporučuje jej k ústavnímu schválení.

V Praze, dne 12. března 1930.

Dr Černý v. r.,

Antonín Remeš v. r.,

předseda.

zpravodaj.


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP