Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.
III. volební období. |
2. zasedání. |
276.
Návrh
posl. J. V. Najmana, Fr. Ostrého, V. Vávry a druhů
na zrušení zákona ze dne 14. dubna 1920 č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:
Zákon
ze dne......................,
kterým se zrušuje zákon ze dne 14. dubna 1920 č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zákon ze dne 14. dubna 1920, č. 262 Sb. z. a n. o dani z masa se zrušuje.
§ 2.
Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr financí.
Důvodová zpráva.
Poměry nynější, za kterých řeznictvo a uzenářstvo s napjetím posledních sil svou existenci hájí, dospěly do takového stadia, že boj existenční stává se řezníkům a uzenářům nemožným.
Řezníci a uzenáři jsou obviňováni, jako by oni byli vinni drahotou masa a poukazuje se často na velké rozpjetí mezi cenou živého dobytka a masa. Zapomíná se však na celou řadu poplatků a dávek, které musí řezník zaplatiti, než maso může prodati aneb zpracovati.
Řeznictvo, které již z dějin je známo jako stav proslulý vlastenectvím, až dosud s vynaložením posledních sil a prostředků snažilo se dostáti svým stavovským povinnostem a chce tak činiti i nadále, musí však žádati, aby bylo zbaveno celé řady daní; které jej tíží a jež mají nemalý vliv na drahotu masa.
Jedním z takových břemen je daň z masa, jejíž vybíráni pohlcuje největší část vybrané daně a proto jsme přesvědčeni, že úbytek, který tím státu vznikne bude nepatrný, ač výnos této daně činí přibližně Kč 116 mil. Úbytek takto vzniklý uhradí státní pokladna úsporami jiných rozpočtových položek a netřeba tudíž navrhovati úhrady.
Návrh budiž přikázán výboru živnostensko - obchodnímu a rozpočtovému.
V Praze dne 10. března 1930.
Najman, Ostrý, Vávra, Horák, Pekárek, Náprstek, Jiráček, Liška, Hýbner, Pechman, Chloupek, Stunda, Honzy Prokop, Blažek, inž. Žilka, Vančo, Haupt, Machník, Beran, A. J. Beneš, Kaliňák.