Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období

1. zasedání


251.

Návrh

poslanců Gottwalda, dr. Sterna a soudruhů

na vydání zákona o přerušení diplomatických styků s Vatikánem.

Poslanecká sněmovna nechť se usnese:

Zákon

ze dne...........,

kterým se přerušují diplomatické styky s Vatikánem.

Národní shromáždění republiky Československé se usneslo na tomto zákoně:

§ 1

Diplomatické styky Československé republiky s Vatikánem se okamžitě přerušují. Československý diplomatický zástupce ve Vatikáně se odvolává, zastupitelský úřad se ruší, papežský nuncius se z Prahy vypoví.

§ 2

Československo neuznává tak zv. papežský stát. Vlády republiky Československé s ním nesmějí na příště udržovati žádné diplomatické styky.

§ 3.

Papežským nunciům a jiným úředním zmocněncům tak zv. papežského státu se zakazuje přístup na území Československé republiky.

§ 4.

Tento zákon vstupuje v platnost dnem vyhlášení. Jeho provedení se ukládá ministru zahraničí.

Odůvodnění:

Udržování diplomatických styků s Vatikánem odporuje od začátku přesvědčení zdrcující většiny pracujícího lidu Československa. Jak ukazují poslední události, jimž papež stanul v čele válečné štvanice proti Sovětskému Svazu, --- stává se Vatikán jedním z nejdůležitějších center přípravy imperialistické války v zájmu finančního kapitálu. Pracující lid Československa odpovídá na tuto provokaci požadavkem přerušení styků se střediskem černé reakce a vyhnáním jeho exponentů z Československa. Finanční úhrady návrh nevyžaduje. Jeho splněním ušetří se výlohy. Docílené úspory buďtež dány k disposici ústřednímu výboru nezaměstnaných ČSR k rozdělení mezi nejvíce potřebné nezaměstnané dělníky.

V Praze, dne 13. února 1930.

Gottwald, dr. Stern,

Štětka, Kuhn, Kubač, Novotný, Steiner, Krosnář, Rjevaj, Juran, Haiblick, Hadek, Höhnel, K. Procházka, Barša, Śliwka, Zápotocký, Babel, Tyll, Sedorjak, Vallo, Dvořák,

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP