Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930
III. volební období |
1. zasedání |
251.
Návrh
poslanců Gottwalda, dr. Sterna a soudruhů
na vydání zákona o přerušení diplomatických styků s Vatikánem.
Poslanecká sněmovna nechť se usnese:
Zákon
ze dne...........,
kterým se přerušují diplomatické styky s Vatikánem.
Národní shromáždění republiky Československé se usneslo na tomto zákoně:
§ 1
Diplomatické styky Československé republiky s Vatikánem se okamžitě přerušují. Československý diplomatický zástupce ve Vatikáně se odvolává, zastupitelský úřad se ruší, papežský nuncius se z Prahy vypoví.
§ 2
Československo neuznává tak zv. papežský stát. Vlády republiky Československé s ním nesmějí na příště udržovati žádné diplomatické styky.
§ 3.
Papežským nunciům a jiným úředním zmocněncům tak zv. papežského státu se zakazuje přístup na území Československé republiky.
§ 4.
Tento zákon vstupuje v platnost dnem vyhlášení. Jeho provedení se ukládá ministru zahraničí.
Odůvodnění:
Udržování diplomatických styků s Vatikánem odporuje od začátku přesvědčení zdrcující většiny pracujícího lidu Československa. Jak ukazují poslední události, jimž papež stanul v čele válečné štvanice proti Sovětskému Svazu, --- stává se Vatikán jedním z nejdůležitějších center přípravy imperialistické války v zájmu finančního kapitálu. Pracující lid Československa odpovídá na tuto provokaci požadavkem přerušení styků se střediskem černé reakce a vyhnáním jeho exponentů z Československa. Finanční úhrady návrh nevyžaduje. Jeho splněním ušetří se výlohy. Docílené úspory buďtež dány k disposici ústřednímu výboru nezaměstnaných ČSR k rozdělení mezi nejvíce potřebné nezaměstnané dělníky.
V Praze, dne 13. února 1930.
Gottwald, dr. Stern,
Štětka, Kuhn, Kubač, Novotný, Steiner, Krosnář, Rjevaj, Juran, Haiblick, Hadek, Höhnel, K. Procházka, Barša, Śliwka, Zápotocký, Babel, Tyll, Sedorjak, Vallo, Dvořák,