Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930

III. volební období

1. zasedání


223.

Návrh

poslanců Mileny Šmejcové, Hugo Bergmanna a druhů

na změnu zákona ze dne 22. prosince 1924 čís. 286 Sb. z. a n. o úsporných opatřeních ve veřejné správě.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne..................,

kterým se mění zákon ze dne 22. prosince 1924 čís. 286 Sb. z. a n. o úsporných opatřeních ve veřejné správě.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Poslední odstavec (3) §u 17 zákona ze dne 22. prosince 1924 č. 286 Sb. z. a n. o úsporných opatřeních ve veřejné správě zní takto:

Snížením státních, odpočivných nebo zaopatřovacích požitků podle ustanovení odst. 1. a 2. nesmí úhrn všech náležejících požitků neztenčených i zkrácených klesnouti pod částku Kč 20.000.

Odůvodnění.

§ 17 zákona o úsporném opatření ve veřejné správě krutě postihl ženy, vdovy, na nichž posledním odstavcem téhož paragrafu spáchána byla veliká křivda.

Jak těžce postiženy jsou ubohé vdovy, matky několika dětí, rovněž i drobní pensisté, ukáží tyto příklady:

Účtárna tabákové režie, pensijní oddělení, zjistila v měsíci prosinci 1929 řadu případů kumulace požitků u žen, jež jsou aktivními zaměstnankyněmi tabákových továren a současně pensistkami po býv. zaměstnancích tabákových továren. Ježto se na tuto kumulaci přišlo teprve ku konci r. 1929, zastavila se postiženým ženám celá pense a ponechána jim k užívání pouze mzda z aktivní služby. Četné z těchto postižených žen odchází do pense a ztrátou požitků druhých ocitají se v těžké situaci, která přímo kriticky ohrožuje existenci rodin.

V r. 1926 ovdověla žena poštovního posla. Ředitelství pošt a telegrafů, aby ulehčilo živobytí matce několika dětí, přijalo ji do služeb jako uklízečku. Tím, že za svoji práci dostávala plat, nastala kumulace požitků a snížena jí mzda za vykonanou práci o polovinu.

Pensionovaný naddozorce finanční stráže, nemohoucí z pense uživiti rodinu, přijal místo úředníka berního úřadu. Vznikla kumulace požitků, čímž se aktivní požitky snižují, takže za celý měsíc pilné práce mu zbývá 150 Kč.

Pensionovaný úředník obecní vykonává funkci obecního tajemníka. Požitky se mu zkrátí na polovinu.

Vdova po dílovedoucím tabákové továrny, matka 5 dětí, býv. aktivní dělnice, má společné pensijní požitky přes 12.000 Kč. Jedna pense se jí v důsledku kumulace krátí.

Z těchto příkladů je zřejmo, že předpisy o kumulaci požitků postihují nejnižší vrstvy státně-zaměstnanecké a zabraňují veřejným korporacím, aby mohly pensionované zaměstnance státní přijímati do služeb neplně honorovaných. Tím se zatěžuje režie veřejných korporaci, musejí-li pak zaměstnávati síly jen plně honorované i když by mohly obstarati příslušnou agendu silami neplně zaměstnanými.

Předpisy o kumulaci požitků zatěžují značně státní administrativu, zvláště zemské finanční ředitelství i ministerstvo financí, takže efekt těchto opatření je minimální, ne-li žádný. V důsledku toho není třeba zvláštní úhrady, ježto se jedná přibližně asi o 250 osob, u nichž zvýšený náklad uhradí se úsporami administrativními.

Navrhujeme, aby tento návrh zákona přikázán byl výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání a k podání zprávy co nejdříve.

V Praze, dne 17. února 1930.

Šmejcová, Bergmann,

Špatný, Fiala, Stejskal, Tykal, Mikuláš, Netolický, dr Moudrý, Hrušovský, Lanc, dr Patejdl, Polívka, Malý, inž. Záhorský, dr Stránský, Šeba, David, O. Svoboda, Sladký, Vaněk, Zeminová, B. Procházka, Richter, Hatina.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP