Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
1. zasedání. |
Překlad.
201.
Naléhavá interpelace
poslance I. Kurtyáka a druhů
ministrovi školství a národní osvěty
o postupu ministerstva školství a národní osvěty při rozdělování státních studijních podpor pro karpatoruské studenty.
Po převratu karpatoruští studenti, hlavně z chudších tříd obyvatelstva, počali přijížděti do Prahy, aby zde na vyšších učilištích ukončili své vzdělání. S počátku pohostinná slovanská Praha vycházela vstříc těmto studentům, udělujíc jim větší stipendia, takže mohli úspěšně skončiti svá studia. Zdůrazňujeme, že mluvíme zde o chudých studentech. kteří od rodičů nedostávají buď nic nebo jen velmi málo, takže bez státní studijní podpory nemohou pokračovati ve svých studiích. Časem se jednak všechno změnilo a nyní pozorujeme již velmi nepříjemný zjev: poslední dobou přijíždějí do Prahy jen synové bohatých rodičů, kteří mohou vychovávati své děti i bez státní podpory.
Mnoho se psalo v novinách jak českých tak i podkarpatoruských o smutném stavu Podkarpatské Rusi a o její otázce, a dospívalo se vždy k jednomu, a to, že na Podkarpatské Rusi dlužno vychovati novou spolehlivou inteligenci ve slovanském duchu a proto dlužno všemi způsoby podporovati karpatoruskou mládež, která přijíždí dokončiti své vyšší vzděláni do Prahy. Samo sebou se rozumí, že se to především týkalo studentů, kteří vyšli z lidu, hlavně ze zemědělského prostředí. Ale poslední dobou se těmto studentům stipendia snižují nebo vůbec nedávají. A dnes jsou v neobyčejně špatné situaci než na příklad student i čeští, kteří si mohou vydělávati peníze i kondicemi, zatím co karpatoruští studenti, poněvadž neznají úplně češtiny, nemohou si takto pomáhati.
Ku potvrzení svých výše zmíněných vývodů uvádíme tyto fakty:
V měsíci lednu letošního roku rozdělovaly se státní studijní podpory. Při tom postihl krutý osud karpatoruské studenty, bydlící v Koleji Svazu čsl. studentstva (Praha IV-180), jimž vůbec nebyla udělena stipendia na školní rok 1929/30.
Jsou to tito studenti:
1. Štěpán Bora, medik z I. roku, syn rolníka; prospěch uspokojivý; daně platí 18 Kč 68 h.
2. Gabriel Rusin, právník z 1. roku, syn rolníka; prospěch dobrý, daně platí 16 Kč.
3. Michal Popovič, právník z III. roku, syn rolníka; prospěch dobrý, daně platí 6 Kč.
4. Alexandr Popovič, právník z III. roku; ačkoliv jeho hmotné postavení jest lepší než předcházejících, přece otec již 5 let odpírá ho podporovati.
Dlužno při tom poznamenati, že poslední tři studenti se sami vydržují a když jim nebude uděleno stipendium, dostanou se do beznadějného postavení. Ovšem, že nikoliv všichni ze zmíněných studentů vykazují prvotřídní prospěch, což jest pochopitelné, jelikož neumějí česky. Ale jedině z této příčiny sotva snad jim bylo lze odejmouti stipendia. Ostatně, že výše uvedení studenti zasluhují stipendia, dokazuje i fakt, že správa koleje, dobře znající jejich hmotný stav, navrhla, aby jim byla udělena nejvyšší stipendia. Ale i do koleje byli pro svou chudobu přijati za nejnižší plat.
Neudělení stipendia má ještě i jiné neblahé následky. Jim lze odepříti i vydání bezplatných jízdenek na drábu při cestách domů na prázdniny. A ze svých nepatrných prostředků nemohou sami platiti ani tyto drahé cesty.
Poněvadž výše uvedení studenti jsou nyní v beznadějně těžkém postavení a hrozí jim vyloučení z koleje, jelikož tam nemohou platiti za vydržování, mám čest tázati se pana ministra:
1. Je-li ochoten naříditi, aby výše menovaní studenti z Koleje Svazu čsl. studentstva dostali stipendia, která jim navrhla uděliti kolej na školní rok 1929/30?
2. Je-li pan ministr ochoten nařídit i aby příště žádosti karpatoruských studentů nebyly tak nespravedlivě odmítány?
V Praze, dne 4. února 1930.
Kurtyák,
Szentiványi, Nitsch, dr. Törköly, dr. Szüllö, Fedor, Hokky, Simm, Matzner, Köhler, Dobránsky, dr. Holota, dr. Jabloniczky, dr. Hanreich, inž. Kallina, Horpynka, dr. Hassold, Krebs, inž. Jung, dr. Schollich, Kasper, dr. Keibl, Geyer, Schubert, Knirsch.