Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930.

III. volební období.

1. zasedání.


163.

Návrh

poslanců J. V. Najmana, Jana Pekárka, A. J. Beneše, Jana Lišky a druhů na vydání zákona o soustředění a dalším vybudování živnostenské úvěrové organisace v republice Československé.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno Národního shromáždění republiky československé, račiž se usnésti:

1.) Vláda se vyzývá, aby s největším možným urychlením vypracovala a zákonodárným sborům předložila návrh zákona, jímž se účelně soustřeďuje a vybuduje úvěrová organisace živnostenská v celostátním Ústředí.

Provozovacím kapitálem by byly dosavadní prostředky Zemského úvěrního fondu živnostenského, resp. Peněžního Ústředí živnostenského, dále svazů živnostenských záložen a družstev dle jednotlivých zemí, příspěvky, pokud se týče vklady státu a jednotlivých zemí, jejichž prostředky by byly pak ještě po 10 roků každoročně rozmnožovány částkou á 10,000,000,- Kč jakožto bezúročného a trvalého státního vkladu z volných státních pohotovostí.

2.) Hospodařením těmito peněžními prostředky budiž pověřen sbor, v němž by stát, země a zúčastněné svazové organisace poměrně svým zájmům byly zastoupeny.

Odůvodnění:

Od prvého vstupu svých zástupců na půdu parlamentní domáhá se stav živnostenský řádného vybudování živnostenské úvěrové organisace a priměřené ochrany a podpory svého podnikání.

Tento každoročně opakovaný požadavek nedošel dosud realisace takovou formou, která by v dostatečné míře vyhovovala živnostenským úvěrovým potřebám a zejména, která by umožnila další rychlý rozvoj stávajících živnostenských svazových organisací a jím přičleněných živnostenských peněžních ústavů.

Ku posouzení finanční síly živnostenské úvěrové organisace a rozšíření mezi živnostenskými kruhy poznamenává se, že čítá dnes 6 družstevních svazů, ve kterých jsou sdruženy živnostenské záložny. Jsou to:

v Čechách: 1.) Ústřední jednota živnostenských záložen a družstev středostavovských v Praze, 2.) Zemský svaz živnostenských záložen a družstev v Praze, 3.) Deutscher gewerblicher Landes-Kredit Verband v Ústí nad Labem;

na Moravě; 1.) Ústřední svaz družstev živnostenských pro Moravu a Slezsko v Brně, 2.) Zentralverband der deutschen gewerblichen Erwerbs und wirtschaftsgenossenschaften Mährens, Schlesiens und der Slovakei v Brně;

na Slovensku; Sväz živnostenských úverných ústavou a družstiev pre Slovensko a Podkarpatiskú Rus v Bratislave,

Dle poslední statistiky, kterou vydalo ministerstvo obchodu za rok 1927 byl počet živnostenských záložen dle jednotlivých zemí následující;

v Čechách bylo českých živnostenských záložen............ 182

v Čechách bylo německých živnostenských záložen............ 46

na Moravě bylo českých živnostenských záložen.............. 55

na Moravě bylo německých živnostenských záložen........... 47

na Slovensku a na Podkarpatské Rusi bylo živnostenských záložen...... 62

Celkový počet.......... 392.

Pokud mohlo býti zjištěno tou dobou, stoupl počet živnostenských záložen v letech 1928 a 1929 o více než 100 a jest dnes ca 500.

Po stránce finanční dosáhly živnostenské záložny vlastního jmění, pozůstávajícího ze splacených závodních podílů a reservních fandů, celkem Kč 37,336,114.-. Z tohoto obnosu připadalo ca Kč 26,000,000,- na splacené závodní podíly a Kč 11,400,000.- na nastřádané reservy.

O zdárném působení živnostenských záložen svědčí přírůstek vlastního jmění, který za rok 1927 obnášel 26% a vyjádřen v číslicích činí Kč 7,819,000,-.

Vedle jmění vlastního disponovaly živnostenské záložny svěřenými prostředky cizími v celkovém obnosu Kč 551,584,441,-.

Jmění svěřené pozůstávalo z 500,000,000,- Kč, t. j. 1/2 miliardy vkladů na knížky a v běžných účtech.

Výpůjček od jiných peněžních ústavů získáno Kč 52,000,000,-.

Celkový provozovací kapitál živnostenských záložen dosáhl koncem roku 1927 výše Kč 589,000,000,-. Stoupl v roce bilančním oproti minulému o Kč 138,000,000,-.

Naproti tomu vykazuje statistika živnostenských záložen stav poskytnutých zápůjček členům Kč 490,615,191,-, tedy bezmála 1/2 miliardy Kč.

Počet dlužníků u těchto ústavů byl v uvedeném roce 45,436. Průměrné zadlužení jednoho dlužníka jest Kč 10,200,-.

Bohužel nelze předložiti data novější následkem potíží při sestavování statistiky. Na základě dat u jednotlivých svazů možno však prohlásiti, že stav a obraty za poslední dva roky se skoro zdvojnásobily.

Částka, kterou zástupcově stavu živnostenského a obchodnického v poslanecké sněmovně a senátě žádali při příležitosti zahájených jednání o řešení hospodářské krise, doléhají na všechny výrobní složky ve státě Československém, byla by - podaří-li se ji k řečenému účelu co nejdříve uvolniti, jen nepatrnou splátkou na nároky živnostensko-obchodnického stavu zdůvodněné ochotným plněním povinností tohoto stavu ke státu a nemožností bez pomoci státu opatřiti si jakožto předpoklad řádného podnikání a východiska z těžké hospodářské situace potřebný kapitálový úvěr.

Návrh podává se v mezích nejkrajnější šetrnosti tak, aby s urychlením a bez průtahu mohl býti vyřízen bez ohrožení stability státního rozpočtu a aby bylo možno nalézti úhradu minimální alimentace živnostenského úvěrnictví.

V Praze dne 20. prosince 1929.

Najman, Pekárek, A. J. Beneš, Liška,

Ostrý, Pechman, Náprstek, Jiráček, Teplanský, Janček, Dubický, Vančo, Dorič, Horák, Hýbtler, Vávra, Mašata, Pozdílek, dr Zadina, Křemen, Tůma, Honzl, Bistřický, Kočandrle, Machník, Kaliňák, Ščerecký, Prokop, Blažek, Pelíšek, Zajíc.

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP