Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
1. zasedání. |
162.
Návrh
poslanců Aloise Petra, Koška a druhů
na novelisaci zákona ze dne 3. dubna 1925 č. 65 Sb. z. a n. o svátcích a památných dnech republiky Československé.
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti na následujícím znění zákona:
Zákon
ze dne...................,
o dnech se svátečním klidem republiky Československé.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Za dny se svátečním klidem ustanovují se napříště tyto dny:
1. leden, 6. leden, pondělí velikonoční, 1. květen, Nanebevstoupení Páně, pondělí svatodušní, den Božího Těla, 29. červen, 5. červenec, 15. srpen, 28. září, 28. říjen, 8. prosinec, 25. a 26. prosinec.
§ 2.
Pro všecky tyto sváteční dny nařizuje se všeobecný klid práce a vztahuje se na ně ustanovení o nedělním klidu. Vláda stanoví nařízením nutné výjimky pro podniky provozované v zájmu veřejném.
§ 3.
Neuposlechnutí těchto ustanovení trestají politické (policejní) úřady první stolice pokutou od 500 do 5000 Kč, nebo vězením od 3 dnů do 1 měsíce. Pokuty plynou do pokladen obecních a budiž jich použito ku podpoře sociálních a charitativních zřízení obcí.
§ 4.
Veškerá dosavadní ustanovení o svátečních a památných dnech republiky, pokud se nesrovnávají s ustanoveními tohoto zákona, se ruší.
§ 5.
Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr vnitra v dohodě se súčastněnýni ministry.
§ 6.
Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Odůvodnění:
Dosavadní stav způsobuje veliké obtíže. O mnohých z dosavadních svátků zaveden jest pouze sváteční klid a jest zaveden jen u veřejných úřadů a ve školách. Dělnictvo v některé z uvedených dnů má zaručeny klid kolektivními smlouvami, ve většině jich však jest nuceno pracovati, nemůže oslaviti svátek podle svého přesvědčení a okolnost, že jedině ono, zatím co příslušníci jiných vrstev občanstva mají možnost podle svého přesvědčení prázdnovati, musí pracovati, vzbuzuje u něho dojem společenské podřadnosti. Uvedené v návrhu dny od nepaměti byly slaveny velikou většinou obyvatelstva a toto touží po nové úpravě.
Provedení tohoto zákona nevyžaduje finančního nákladu a proto není třeba návrhu na úhradu.
Tento návrh zákona budiž přidělen ku projednání výboru iniciativnímu a ústavně-právnímu.
V Praze dne 16. ledna 1930.
Petr, Košek,
Adámek, dr Nosek, Knotek, Roudnický, Stašek, Světlík, Kaňourek, Myslivec, Vičánek, dr Novák, dr Daněk, Stanislav, Sedláček, Navrátil, Rýpar, dr Mičura, Šamalík, Janalík, Vaculík.