Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1930. |
|
III. volební období. |
1. zasedání. |
157.
Návrh
posl. Netolického, Slavíčka, Tykala, Vaňka a druhů
na reformu předpisů živnost. řádu o organisaci odborných společenstev a povinných jednot (č. 227 ř. z. ze dne 20. prosince 1859).
Podepsaní navrhují:
Poslanecká sněmovno račiž se usnésti:
Zákon
ze dne.........,
jímž se mění některé předpisy živnostenského řádu ze dne 20. prosince 1859, čís. 227 ř. z. §§ 111 a 130c.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
§ 111a živnost. řádu mění se takto:
Zemský úřad zřídí vždy ve smyslu ustanovení předešlého odstavce společenstva odborná, jakmile jsou tu podmínky k dosažení účelů společenstevních.
Článek II.
§ 130c mění se takto:
1. Veškerá společenstva smíšená v Čechách tvoří povinnou jednotu zemskou pro tuto zemi, veškerá společenstva smíšená na Moravě a ve Slezsku tvoří jednotu povinnou pro tyto země, veškerá společenstva smíšená na Slovensku tvoří povinnou jednotu zemskou pro tuto zem. Stejným způsobem zřídí se povinné zemské jednoty společenstev odborných. Dosavadní zemské jednoty s jednací řečí českou i německou, zřízené dle §u 130c živnostenského řádu se rozpustí. S jměním těchto zaniklých jednot, naloží se dle stanov.
2. Souhrn veškerých zemských povinných jednot odborných s povinnou zemskou jednotou společenstev smíšených v Čechách tvoří povinnou zemskou jednotu společenstevní v Čechách, na Moravě a ve Slezsku povinnou zemskou jednotu společenstevní pro Moravu a Slezsko a na Slovensku povinnou zemskou jednotu společenstevní pro Slovensko. Zřízením těchto tří zemských jednot zaniknou veškeré jednoty vyššího řádu dosud utvořené.
3. Zemské jednoty společenstevní v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a na Slovensku utvoří svaz zemských jednot společenstevních.
4. Aby se povinné jednoty zřízené podle odst 1., 2. a 3. dobrovolně rozešly, není dovoleno.
Článek III.
Provedení tohoto zákona ukládá se ministru průmyslu, obchodu a živností.
Důvodová zpráva.
Dosavadní organisace živnostenských společenstev na základě živnost. řádu nevyhovuje. V první řadě ustanovení, týkající se zřizování odborných společenstev je neúplné, ponechávajíc rozhodnutí o tom dobré vůli, nebo uvážení a souhlasu většiny příslušných živnostníků, který, z různých důvodů, se zřídka zjednává. A přece je dnes jisto, že zřizování odborných společenstev je nutné v zájmu živnostenského stavu a dotyčných odborů. Proto je žádoucí navrhovaná změna, aby úřad zemský byl povinen zříditi odborné společenstvo, jsou-li podmínky k jeho existenci a k dosažení společenstevních účelů.
Navrhovanou změnou §u 130c má býti jednak odstraněn nynější chaos ve společenstevní organisaci vyššího řádu, tato zjednodušena, tím zlepšena a vyvrcholena. Místo zemských společenstevních svazů s jednací řečí českou a německou budou organisace jednotné pro celou oblast zemskou, zjednoduší a zcelí se tak organisace společenstevní a jako vyvrcholení a soustředění navrhujeme zřízení Svazu zemských jednot společenstevních, sdružení to nově navržených zemských jednot společenstevních. Odborné jednoty budou hájiti své odborné zájmy, taktéž zemská jednota společenstev smíšených a pro otázky a zájmy všem živnostníkům společné bude zde orgán ústřední, který nám až dosud chyběl.
Vládním nařízením určí podrobné předpisy na provedení ustanovení §u 130c odst. 1., 2. a 3. Také předpisy volebního řádu do zemských jednot a do Svazu jednot, jakož i působnost jejich budou jím vyřešeny.
Přijetím zákona tohoto nevzrostou státním financím žádná vydání a proto není třeba navrhovati úhrady.
Z důvodů formálních navrhujeme, aby tento návrh přikázán byl výboru iniciativnímu a pak výboru živnostensko-obchodnímu.
V Praze, dne 13. prosince 1929.
Netolický, Slavíček, Tykal, Vaněk,
Tučný, Šmejcová, dr. Patejdl, Knejzlík, Fiala, Hatina, Pechmanová-Klosová, Sladký, O. Svoboda, Šeba, dr. Moudrý, Langr, Stejskal, Špatný, Richter, dr. Stránský, Polívka, Zeminová, B. Procházka, Hrušovský.